O projektu
Itibo je humanitárně rozvojový projekt zdravotnického zařízení pod záštitou nevládní humanitární organizace Adra, o.p.s. v jiho-západní části Keni.
Projekt je zaměřený na poskytování zdravotní péče lidem ze širokého okolí, zvyšování kvality zdravotnické starostlivosti, edukace zdravotnického personálu.
Financování projektu je zabezpečeno sponzorskými dary, díky kterým již bylo umožněno zrekonstruování schátralých ambulancí, laboratoře jako i vybudování nových částí jako je zubní ambulance, porodnice, jednotka intenzivní péče, či zdokonalení diagnostiky pomocí USG, EKG.
Na základě spolupráce s českými lékaři a lékařskými fakultami se do činnosti zapojuje množství lékařů či mediků z České republiky. I díky této spolupráci se v Itibu ošetři kolem 9 tisíc pacientů ročně s různým typem zranění, v porodnici se narodí stovky dětí, zajišťujeme i preventivní stomatologickou péči.
Právě začíná léto roku 2005.
Děti se pomalu těší na své školní prázdniny a v televizi a dalších médiích se začíná stále více hovořit o chudobě Afriky. Svět si najednou začal uvědomovat utrpení lidí na tomto kontinentu. Začínají se pořádat monstrózní hudební koncerty po celém světě na podporu pomoci, zasedají nejmocnější státníci světa a jednají o odpuštění dluhů nejzaostalejším státům černého kontinentu. V televizi se objevují dokumenty a záběry podvyživených a umírajících dětí na různé tropické choroby a představují se snahy některých mezinárodních humanitárních organizací a jejich formách pomoci. Do této pomoci se zapojila i ADRA ČR.
Na těchto stránkách je malé povídání o snaze, možnostech a formách pomoci, ale také o zážitcích jejich externích spolupracovníků, Aleše Bárty a dalších lidí, kteří se aktivně podíleli a i nadále podílejí na této pomoci.
Jak to v našem středisku vypadá
Každý, kdo jednou navštíví kteroukoliv ze zemí Afriky, i když třeba jen jako turista, musí počítat s tím, že zážitky z cesty, přírody a nebo z kontaktu s místními lidmi v něm zanechají hluboké vzpomínky. Tak to bylo i umně.
V roce 1998 jsem jako turista navštívil východoafrickou Keňu. Od té doby jsem byl přesvědčený, že se tam musím ještě někdy podívat a zapojit se nějakým způsobem do humanitární pomoci.
Tuto svoji myšlenku jsem zmínil při jednom rozhovoru s Mgr. Alennou Rusovou, ze zlínského pracoviště humanitární organizace ADRA. Zareagovala naprosto nečekaně a skvěle: "Popiš účel a záměr cesty s tím, jak by se mohla ADRA ČR zapojit do humanitární pomoci v této zemi a já to předložím na schůzi rady vedení Adry v Praze."
A tak se stalo, že Adra odsouhlasila naší měsíční humanitární cestu do Keni v červnu 2005 a tím v podstatě započal tento projekt.
Dětem jsme v začátku projektu nebyli schopni pomoci, předali jsme pouze plyšové hračky od českých dárců. Pevně jsme věřili, že s vaší pomocí toto změníme a nejenže děti dostanou plyšáky, ale hlavně léky, které jim zachrání život.
Díky Vám - sponzorům a drobným dárcům finančních prostředků, již několik let úspěšně budujeme naše zdravotnické zařízení, ve kterém ošetřujeme a léčíme místní pacienty . Zachráněné životy už tak nepočítáme v desítkách...
Vám patří náš dík, že nejste lhostejní.