2006
ROK 2006
V polovině září 2006 byla v západní oblasti Keni, v distriktu Nyanza ve vesnici Itibo slavnostně otevřena za účasti obchodního atašé Velvyslanectví ČR pana Františka Drozdeka první část zdravotnického zařízení. Jeho rekonstrukci od června tohoto roku spolu s místními dělníky realizovali dva dobrovolní spolupracovníci humanitární organizace ADRA ČR, zdravotníci z Pardubic, Aleš Bárta a učitelka střední zdravotnické školy Bc. Milena Kalhousová. V první části rekonstrukce byla opravena a zařízena ambulance a domek pro personál a místní sestru. Na rekonstrukci zchátralého zdravotnického střediska dosud ADRA vynaložila s pomocí dárců ze soukromého sektoru (Třinecké železárny, Moravia Steel, Carl Zeiss) a veřejných sbírek více než 1.300.000 korun. Další fází projektu bude dostavba budovy sousedící s ambulancí, která bude sloužit jako porodnice. Byla provedena úplná výměna elektroinstalace v obou budovách, nové odpady a výměna střechy, opravu stropních podhledů, rozvody vody, položení podlahové dlažby, obložení stěn omyvatelnými obklady, vybudování malého operačního sálku a skladových prostor na léky a zdravotnický materiál, opravy zdiva objektu, jeho omítnutí a nátěr a mnoho dalších prací. Také bylo vybudováno zcela nezbytné sociální zařízení a sprcha pro pacienty, které předtím v budově úplně chyběly. Zásadním zlepšením bylo ruční vyhloubení 30m studny ve spolupráci s místními lidmi. Ta nyní poskytuje dostatek vody celému zařízení. Bylo zakoupeno výkonné čerpadlo a plastová nádrž na 4tisíce litrů, ze které je samospádem voda dopravována do všech místností ambulance. V tomto roce navštívil Itibo i senátor pro zahraničný výbor Ing. Tomáš Jirsa a zástupkyně MZV ČR v rámci cest po projektech v Keni, kteří byli činností Adra ČR v Keni nadšeni (více zde).
Po rekonstrukci má budova zdravotnického zařízení několik částí:
LABORATOŘ - diagnostika parazitárních chorob ze stolice (červi, tasemnice, škrkavky atd.), krevní vyšetření (malárie, brucelóza, tyfus, HIV/AIDS, popř. další, podle možností a vybavení)
PŘÍNOS MÍSTNÍMU OBYVATELSTVU
Význam dalších fází projektu pro velké území oblasti Nyamira bude enormní. V konečném důsledku přispěje ke snížení novorozenecké úmrtnosti i úmrtnosti rodiček. Rodičky budou moci s novorozenětem zůstat po porodu několik dní na lůžkovém oddělení porodnice, kde bude k dispozici šest lůžek. Další, zatím zcela absentující služba poskytovaná v porodnici, bude osvěta týkající se péče o novorozence, která by dále přispěla ke snížení dětské úmrtnosti. Mobilní tým zajistí plošnou zdravotnickou péči pro široké okolí a zlepší tak kvalitu života tisícům obyvatel. Mnoho nemocných lidí se nemůže do zdravotnického zařízení dopravit a v důsledku komplikací umírají. Terénní vozidlo by lékařům dovolilo zachránit mnoho lidských životů.
PŘÍNOS PRO ČESKOU REPUBLIKU
Díky úspěšné realizaci první části projektu má v této chvíli Česká republika prostřednictvím organizace ADRA ČR zdravotnické zařízení ambulantního typu na africkém kontinentu. Keňa se nachází v tropickém podnebném pásu a proto se otevírá možnost stáží českých lékařů specializujících se na tropické nemoci a cestovní medicínu v tomto středisku a jejich spolupráci s keňským kolegy.
ADRA ČR má již několik nabídek od lékařů, kteří mají zájem o praxi v tropické oblasti. Jedná se o lékaře z oddělení cestovní medicíny, úrazových a infekčních oddělení.
V obecné rovině projekt organizace ADRA ČR v Keni pomáhá zviditelňovat a šířit její dobré jméno v této zemi a na africkém kontinentu.