Upravit stránku

Historické

r. 2007 - články v tomto roce uveřejněné

12.1.2007 - ADRA - tisková zpráva
ADRA v Keni vybuduje nemocnici

V úterý 9. ledna 2007 odletěl z ruzyňského letiště v Praze do Keni spolupracovník humanitární organizace ADRA a koordinátor projektu „Porodnice v Itibo“ pardubický zdravotník Aleš Bárta. Během tří měsíců bude řídit dostavbu vybavení dalšího objektu - porodnice. K již zrekonstruovanému zdravotnickému středisku, které bylo otevřeno v září loňského roku přibude tak další budova, která bude sloužit jako porodnice. Její otevření a uvedení do provozu je naplánováno 15. března 2007. Pomoc při zásobení porodnice léky přislíbila pardubická firma HERBACOS-BOFARMA, s.r.o.

„Do Keni odlétám jako koordinátor projektu humanitární organizace ADRA již po čtvrté. S místními lidmi, organizacemi i Velvyslanectvím ČR v Nairobi se podařilo navázat pěkné vztahy,“ uvedl těsně před odletem Aleš Bárta a dodal: „Ministerstvo zahraničních věcí uvolnilo na tento projekt půl milionu korun. Částkou 200 000 korun na výstavbu a vybavení porodnice podpořili drobní dárci z celé republiky. Peníze nashromáždili v rámci projektu ADRA ÚL.“

Zrekonstruovaná budova porodnice by měla být v den otevření vybavena také zdravotnickým nábytkem, lékařskými nástroji, zdravotnickými potřebami a poté uvedena do běžného provozu.

Dne 24. ledna 2007 odváží léky a zdravotnický materiál další spolupracovník humanitární organizace ADRA Josef Kubásek. Do Keni dopraví plyšové hračky pro nemocné děti a barevné obrázky z českých pohádek na zútulnění interiéru díky vstřícnosti společnosti Brussels Airlines, která mu povolila přepravu šedesáti kilogramů zavazadel navíc zdarma.

Aleš Bárta, který doufá, že se díky sponzorským darům podaří ještě doplnit zrekonstruovanou laboratoř o další zdravotnické a laboratorní nástroje, přepokládá, že ani tentokrát neodlétá do Keni naposledy. Má v hlavě další plány. S ohledem na dvě stě tisíc potencionálních pacientů v přilehlé oblasti by rád přinejmenším vybudoval u zdravotnického střediska i budovu s lůžky pro pacienty, kteří potřebují neodkladnou péči.

Více o projektu na www.kena.websnadno.cz nebo www.adra.cz

ADRA na pomoc Keni vyhlásila veřejnou sbírku s číslem 211 211 211/0300, v.s. 313.

Pro další informace, prosím kontaktujte: Aleš Bárta: barta.ales@seznam.cz ,

koordinátor projektu Tomáš Knaibl: projekty5@adra.cz , desk officer projektu

12.01.2007 16:05 - Magdaléna Přidalová

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Český rozhlas 7, Radio Praha - 9. ledna 2007

Humanitární organizace ADRA vybuduje v africké Keni porodnici. Objekt bude součástí zdravotnického zařízení, které loni ve vesnici Itibo začali opravovat čeští spolupracovníci ADRA. Oprava zdravotnického komplexu si vyžádá zřejmě více než 2,3 milionu korun. ČTK to řekla vedoucí zlínské pobočky organizace Alena Rusová. Vesnice leží v oblasti Nyamira, která patří mezi nejlidnatější části země zmítané nemocemi, jako je malárie, tyfus, vnitřní paraziti, AIDS nebo různé respirační choroby.

Do oblasti z Prahy odletěl externí spolupracovník české ADRA a manažer projektu, pardubický zdravotník Aleš Bárta. Během tříměsíčního pobytu bude ve spolupráci s místními dělníky řídit dostavbu porodnice. Ta si vyžádá více než 800.000 korun. "Jsem vděčný ministerstvu zahraničních věcí, že na tento projekt uvolnilo půl milionu korun. Neméně si vážím 200.000 korun, které drobní dárci z celé republiky nashromáždili v rámci projektu ADRA ÚL a které ADRA na dostavbu porodnice v Itibo uvolnila právě dnes," řekl zdravotník.

Oprava zdravotního střediska, které bylo slavnostně otevřeno loni v listopadu, přišla na 1,5 milionu korun. Zprovoznění porodnice je naplánováno na půli března. Do té doby by měla být porodnice také vybavena zdravotnickým nábytkem, lékařskými nástroji a zdravotnickými potřebami. V lednu za Bártou odjede spolupracovník Josef Kubásek, který tam poveze léky a zdravotnický materiál. Do dopraví Keni také plyšové hračky pro nemocné děti a barevné obrázky z českých pohádek na vnitřní zútulnění interiéru.

ADRA na pomoc Keni vyhlásila celostátní veřejnou sbírku. Lidé mohou své dary zasílat na číslo účtu 211 211 211/0300, variabilní symbol 313.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Organización ADRA construirá una casa de maternidad en Kenia
Radio Prague - 9. ledna 2007

La organización humanitaria checa ADRA construirá una casa de maternidad en la aldea de Itibo, Kenia. El edificio formará parte del hospital que dicha organización somete a reconstrucción desde el añ o pasado. Los gastos por la construcción de la casa de maternidad se estiman en más de 32 mil euros. El Ministerio de RR.EE. contribuirá con medio millón de coronas, unos 17 mil euros. Otros ocho mil euros fueron reunidos en una colecta pública.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

9.1.2007
TISKOVÁ ZPRÁVA
ADRA V KENI VYBUDUJE PORODNICI

Dnes v poledne (úterý 9. ledna 2007) odletěl z pražského ruzyňského letiště do africké Keni externí spolupracovník české Adry a manažer projektu „Porodnice v Itibo“ pardubický zdravotník Aleš Bárta. Během tříměsíčního pobytu bude ve spolupráci s místními dělníky řídit dostavbu dalšího objektu, který přibude k již zrekonstruovanému zdravotnickému středisku. To bylo slavnostně otevřeno v září loňského roku. Do 15. března 2007, do dne, na který je naplánováno slavnostní otevření, by měla být zrekonstruovaná budova porodnice vybavena také zdravotnickým nábytkem, lékařskými nástroji, zdravotnickými potřebami a poté uvedena do běžného provozu. Pomoc při zásobení porodnice léky i při slavnostním otevření přislíbila také pardubická firma HERBACOS-BOFARMA, s.r.o.

„Těším se do Keni! Ve spolupráci s Adrou tam odlétám již po čtvrté. S místními lidmi, organizacemi i Velvyslanectvím ČR v Nairobi se podařilo navázat pěkné vztahy,“ uvedl těsně před odletem Aleš Bárta. „Jsem vděčný ministerstvu zahraničních věcí, že na tento projekt uvolnilo půl milionu korun. Neméně si vážím 200.000 korun, které drobní dárci z celé republiky nashromáždili v rámci projektu ADRA ÚL a které ADRA na dostavbu porodnice v Itibo uvolnila právě dnes, “ dodal Bárta.

Dne 24.ledna do Keni odváží léky a zdravotnický materiál spolupracovník Adry Josef Kubásek. Protože mu letecká společnost Brussels Airlines povolila 60 kilogramů bezplatné nadváhy, dopraví do Keni také plyšáky pro nemocné děti a barevné obrázky z českých pohádek na vnitřní zútulnění interiéru.

„Věřím, že se do té doby podaří také doplnit naši již zrekonstruovanou laboratoř o některé laboratorní potřeby, “ loučil se optimismem a elánem oplývající Aleš Bárta.

Více o projektu na www.kena.websnadno.cz nebo www.adra.cz

ADRA na pomoc Keni vyhlásila veřejnou sbírku s číslem 211211211/0300, v.s. 313.

Pro další informace, prosím kontaktujte :

Aleš Bárta : barta.ales@seznam.cz, manažer projektu

Tomáš Knaibl: projekty5@adra.cz, koordinátor projektu

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Z Afriky doma
ADRA - 4. prosince 2006

V sobotu 18. listopadu 2006 se ze sedmnáctidenní pracovní návštěvy Keni vrátil externí spolupracovník ADRA ČR Aleš Bárta, pardubický zdravotník a manažer projektu „Rekonstrukce zchátralého zdravotnického zařízení ve vesnici Itibo.“ Spokojenost nad nedávno otevřenou první částí zmíněného zařízení projevil při jednodenní návštěvě v Itibo senátor Tomáš Jirsa ze zahraničního výboru, doprovázený ředitelkou odboru pro Evropskou Unii a mezinárodní vztahy Janou Hendrichovou, poradkyní náměstka Tomáše Zídka, J. Kratoškovou a Blankou Medkovou, vedoucí informačně - rozvojových projektů ze společnosti Člověk v tísni.

Součástí Bártovy cesty do Keni byl také dovoz zdravotnického materiálu, léků a plyšových hraček pro děti. Kromě přípravy prací na rekonstrukci porodnice ošetřoval a poznával místní systém zdravotnictví.

Na rekonstrukci budovy porodnice s plánovaným zahájením prací v lednu 2007 převzal na Velvyslanectví ČR v Nairobi šek na 500 tisíc korun. Finanční dotaci poskytlo Ministerstvo zahraničních věcí ČR.

„Itibo udělalo na pana senátora i na ostatní dobrý dojem. Podařilo se mi pro ně připravit zajímavý program, takže toho dost viděli a hlavně přímo poznali nejchudší obyvatele oblasti, pro které se ambulance rekonstruovala. Ptali se mě na finanční zajištění, tak jsem říkal, že na rekonstrukci porodnice máme krytí z Ministerstva zahraničních věcí. Paní doktorka Hendrichová se ptala na další krytí výstavby nové budovy a také se dost dlouze a vážně hovořilo o možnosti využití tohoto zařízení pro školení mladších lékařů. Tento nápad se jim moc líbil,“ informoval o návštěvě senátora Tomáše Jirsy Aleš Bárta.

Bárta před návštěvou z ČR nakoupil potraviny a na uvítání vlastnoručně připravil pečená kuřata na másle s bramborem a restovanou zeleninou, „aby měli kromě tradičního afrického pohoštění také nějaké české jídlo,“ vysvětluje s úsměvem. Pro výpravu přijel do hotelu Tea v Kerichu, odkud je doprovázel až do Itiba, „protože nalézt správnou cestu do vesnice je ve spleti polňaček docela složité,“ dodává.

Zrekonstruované zdravotnické středisko v Keni začalo sloužit místním lidem. Počet nemocných, kteří je navštěvují, k radosti místních úředníků roste. „Místní zdravotnický personál musí více pracovat, na což nejsou moc zvyklí, ale musím uznat, že se snaží. Sestra pracuje přes den, ale pak i v noci, když je úraz, nemocné dítě nebo porod,“ popisuje Bárta, u něhož nebylo výjimkou, že se složitějším případům věnoval i s převozem do nemocnice až do rána.

Číslo účtu sbírky na projekt v Keni je 555 444 00/0300, variabilni symbol 200.

Pro další informace kontaktujte:

Aleš Bárta, manažer projektu Keňa, e-mail: barta.ales@seznam.cz, 732 588 458

Tomáš Knaibl, koordinátor projektu, e-mail: projekty5@adra.cz, 603 827 900

04.12.2006 12:53 - Magdaléna Přidalová

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

r. 2005 - články v tomto roce uveřejněné

Auyda humanitaria de la República Checa para Kenia
www.Prague-Czech-Republic-Travel.com - 23. srpna 2005

La organización humanitaria checa Adra financiará la construcción del hospital de campañ a en Kenia. El hospital será edificado en la aldea de Itibo en la región más poblada del país. En el centro trabajarán dos médicos, dos enfermeras y el personal del laboratorio que atenderán principalmente a los pacientes con la malaria, el SIDA y enfermedades del sistema respiratorio.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

L'organisation humanitaire Adra envoie de l'aide au Kenya
Netherlands-Amsterdam.com – 23. srpna 2005

Radio Prague – 22. srpna 2005

L'organisation humanitaire tchè que, Adra, a décidé d'envoyer une aide médicale dans la province la plus peuplée du Kenya. Elle y mettra en service une antenne de premiers secours, comprenant une équipe mobile et trois lits, dans le village d'Itibo.

 

 

r. 2007 - články v tomto roce uveřejněné

3.12.2007 web.portál http://lukas.faltynek.com
Má to smysl - Česká pomoc v Keni

Klára

Vzpomněla jsem si na nedávnou debatu v práci, že se dnes charitě nedá věřit, že je to vše podvod a nikdo neví, kde peníze končí.Většina kolegů se domnívala, že končí všude jinde jen ne tam kde mají. Z tohoto důvodu firma, kde jsem pracovala nepřispívala charitativním a humanitárním organizacím a radši si vytvořila svoji malou - na pomoc zaměstnancům v krizi. Jestli ale někdy nějakému zaměstnanci pomohla, nevím. Protože její zaměstnanci rozhodně v krizi nejsou, alespoň oproti ostatnímu světu ne.

Šokovalo mě, že většina lidí opravdu nevěřila adopcím na dálku, humanitárním sbírkám, čemu se tedy dá ještě věřit, když ne dobrovolné pomoci?

Našla jsem něco, čemu se dá věřit, čemu se dá pomoci

Vše to pro mě začalo 20. dubna letošního roku, kdy jsem se docela náhodou ocitla v Pardubicích v klubu Hany Bany na akci Hello Kena.
Tam jsem poprvé viděla Aleše Bártu, člověka, který se věnuje humanitárnímu projektu ADRY v Keni.

Hello Keňa byla povedená kultruní a humanitární akce, hráli tam hudební skupiny Hello a Beautiful Loosers, probíhala výstava fotografií z Keni, program byl protkáván informacemi o projektu. A na závěr i dražbou fotografií - jak jinak, z Keni.

Byla jsem nucena o tom přemýšlet i pár dní po akci a připadalo mi na místě zmínit svůj dobrý pocit panu Bártovi. Napsala jsem mu e-mail. V té době se právě chystal do Keni, kde organizoval operaci tamního kluka Charlese. Charles měl v obličeji obrovský nádor. Více info. Charlese jsem znala z fotografií z Hany Bany. Život a zdravotní stav Charlese nám pak téměř denně pan Bárta reportoval. Psal nejen o jeho stavu, o počasí v Keni, o ostatních lidech, posílal i fotky. Tyto zprávy z rovníkového světa mi chodily skoro celý měsíc. Zvykla jsem si, když dlouho nic nepřišlo, myslela jsem i na Charlese, i na Aleše Bártu. Snad jsou oba ok. Na zprávách jsem se stávala takřka závislá. Pan Bárta psal velmi citlivě a poutavě.

S projektem v Keni začal už v roce 2005. Postupně se podařilo dostavět a vybavit budovu ambulance, která slouží pro ošetřování pacientů a diagnostiku HIV/AIDS a přestavět porodnici v Itibu. Součástí projektu je i zaučování personálu, poskytování zdravotnických pomůcek a materiálů.

V hlavách dobrovolníků se nyní rozjíždí myšlenky na další rozšíření stávajícího projektu v keňském Itibo, a to zubní a oční ambulanci. Důležitá je taky osvěta v místních školách.

Podpořit projekt je možno přes DMS, nebo pomocí dárcovské smlouvy (pro podnikatele).

Odešlete dárcovskou SMS ve tvaru DMS KENA na číslo 87777

Číslo pro všechny operátory 87777. Cena DMS je 30,- Kč, příjemce Vaší pomoci obdrží 27,- Kč.

Aktuální informace se objevují pravidelně na www.kena.websnadno.cz

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

13.7. 2007 ADAM.CZ
ADAM.CZ ZPRAVODAJSKÝ A INFORMAČNÍ SERVIS SDRUŽENÍ DĚTÍ A MLÁDEŽE

ADRA pomáhá v Keni zlepšit zdraví místních obyvatel

Vydáno dne 13. 07. 2007 (341 přečtení)

V posledních letech se snaží ADRA Česká republika - kromě dalších projektů na pomoc potřebným - zlepšit zdravotní péči na východě Keni. Zdravotnická ambulance spolu s porodnicí, které ADRA zrekonstruovala během posledních dvou let, slouží spádové oblasti o 200 tisících obyvatel.
V regionu poblíž Viktoriina jezera, obývaného původním kmenem Kisiiú, je zvýšený výskyt malárie. Odhaduje se rovněž, že je zde nakaženo virem HIV téměř patnáct procent všeho obyvatelstva, což znamená nejvyšší výskyt onemocnění v zemi. Lidé se potýkají s problémem opuštěných dětí, stejně jako s nedostatkem základní zdravotní péče.

Projekt „Rekonstrukce zchátralého zdravotnického zařízení v Itibu, Keňa“ začal už před dvěma roky. Nejdříve pod dohledem dobrovolníka Aleše Bárty byla zrekonstruována zdravotní ambulance. Dnes je v ní denně poskytována pomoc přibližně sto padesáti pacientům místními zdravotníky. Provoz ambulance je již v tomto roce plně soběstačný. [Interiér zrekonstruované porodnice v keňském Itibu. Foto archiv humanitární organizace ADRA.] Začátkem letošního roku se pak v druhé fázi pokračovalo dostavbou a vybavením budovy, která je nyní rodným místem mnoha Východokeňanů – Itibo získalo novou porodnici. Plánuje se další etapa. ADRA Česká republika chce zprovoznit zubní ambulanci a přistoupit k výstavbě lůžkové části pro pacienty se závažnými infekčními chorobami. ADRA zde hodlá v budoucnosti rovněž organizovat školení místních zdravotníků a stáže českých lékařů.

„Častou příčinou úmrtí dětí v těchto místech bývá zanedbání jejich nemoci. Někdy to bývá z naprosté neznalosti či nepoučenosti rodičů, nicméně mnohem častěji se jedná o případy, kdy si prostě návštěvu lékaře s nemocnými dětmi nemohou z finančních důvodů dovolit,“ říká Aleš Bárta, který se vrátil z posledního pracovního pobytu v Keni před třemi týdny.
[Ambulance a porodnice v Itibo, Keňa, kterou zrekonstruovala ADRA ČR] Jeden z případů, které nakonec dopadly dobře: Sedmiletý chlapec z Itiba utrpěl těžké popáleniny, když se na něm vzňalo od ohniště tričko. Jeho rodiče neměli peníze na léčbu v místní nemocnici, a proto ho až po několika dnech v zuboženém a kritickém stavu donesli do místní zdravotnické ambulance ADRA. Ujal se ho zdravotník Aleš Bárta, který celý případ konzultoval s odborníky v České republice. Chlapec se po měsíci mohl vrátit domů...

Dne 9. července 2007 byla zprovozněna dárcovská SMS zpráva (DMS) ve prospěch aktivit humanitární organizace ADRA v Keni. Přispět na projekt můžete odesláním hesla DMS KENA na číslo 87777. Cena DMS je 30 Kč, ve prospěch projektu jde 27 Kč.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

11.02.2007 web.portál http://lukas.faltynek.com
Česká nemocnice v Keni

Česká ADRA vybudovala v Keni za pomoci sponzorů nemocnici.

Keňa leží ve východní Africe při pobřeží Indického oceánu. Bývalá britská kolonie získala samostatnost v roce 1966 a její hlavní město Nairobi je dnes jedním z nejvýznamnějších afrických center obchodu, kultury i financí. V zemi žije 30 milionů obyvatel, z toho asi milion s virem HIV. Keňa, která je sedmkrát větší než Česká republika, má na většině území neúrodnou vyprahlou půdu, která je využívána k pastevectví. Významným keňským artiklem je káva a čaj, které se pěstují v jihozápadní oblasti v blízkosti jezera Ukerewe, kde půda úrodná je.

Městečko Itibu leží právě v této nejlidnatější oblasti a na místí ordinaci připadá 200 000 pacientů. Proto se ADRA (www.adra.cz) v čele s Alešem Bártou rozhodla postavit nemocnici právě tam. Všechno o stavbě nemocnice se můžete dočíst zde: http://www.kena.websnadno.cz/

Jako nás, tak i Keňany trápí různé kožní a střevní choroby, pouze s rozdílem, že pro nás je léčení velmi snadné. Ale v mnohých zemích lidé na léčení nemají peníze a tak můžeme špatně srostlé zlomeniny, hnisající bakteriální choroby, neošetřená zranění atd. vidět téměř na každém kroku. Ale řešení přece vůbec není těžké!

K již otevřené nemocnici přibude letos na jaře ještě porodnice!

Pokud máte chuť, můžete na projekt přispět finančně:

Číslo účtu pro Keňu je 211 211 211/0300 , variabilní symbol 313

Jak stavba nemocnice probíhala se můžete podívat na adrese:
http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/1185258379-cesty-viry/28807-kena-bez-safari.html

Autor: Ageta (ageta@centrum.cz)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

r. 2006 - články v tomto roce uveřejněné

ADRA pro Afriku
Advent , časopis Církve adventistů - číslo 06/2006 (24. května 2006)

Zdravotníci Aleš Bárta a Bc. Milena Kalhousová, dobrovolní spolupracovníci ADRA, vloni uskutečnili cestu do Keni. Nyní Aleš Bárta ve spolupráci s ADRA zpracovává projekt na rekonstrukci zchátralého zdravotnického zařízení ve vesnici Itibo. K realizaci prvních dvou částí projektu se oba zdravotníci chystají v červnu.

Částkou 200 000 Kč opět přispěli dárci projektu ADRA ÚL, 550 000 Kč darovali sponzoři.

Přispět můžete i vy, a to na účet veřejné sbírky pro Keňu: 211 211 211/0300, v.s. 313.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pomoc keňským dětem
Učitelské noviny č. 17/2006 – 18. dubna 2006

Jako spolupracovníci humanitární organizace Adra ČR jsme uskutečnili v loňském roce humanitární misi do africké Keni, kde jsme mapovali situaci v oblasti školství, zdravotnictví a dětských sirotků a dětí napadených virem HIV.

Po příjezdu zpět do ČR jsme mimo jiné napsali i několik článků do novin, v nichž jsme popsali neskutečnou bídu a velmi složité podmínky místního školství a doslova nedosažitelnost zdravotní péče pro mnoho místních obyvatel.

Dále jsme ve spolupráci s Adrou ČR otevřeli sbírky plyšových hraček, školních potřeb a finančních prostředků. Jako první zareagovala Střední zdravotnická škola v Pardubicích se svou rozsáhlou sbírkou hraček a finančních prostředků, které již byly odeslány africkému chlapci, sirotku, na podporu jeho vzdělání.

Následně se připojily i další školy, například Gymnázium v Břeclavi, kde žáci 2.C předali na účet 5700 Kč. Sbírky plyšových hraček oslovily i základní školy, například v Seči, ZŠ Milady Horákové v Hradci Králové, SZŠ ve Svitavách, Gymnázium Svitavy a další, včetně mateřských škol.

Vedení Střední zdravotnické školy v Pardubicích rozšířilo svoji humanitární pomoc a solidaritu s nejchudšími i o tzv. Adopci na dálku a umožnilo tak studovat dívce v Bangladéši. Že darované finanční prostředky opravdu půjdou na výuku této dívky, zaručuje Adra ČR, která tento program pomoci zastřešuje.

Myslím si, že je skvělé, když těmto mladým lidem, žákům a studentům není lhostejný život lidí v nejchudších zemích světa, který je zcela nesrovnatelný s naším. Rovněž si myslím, že poděkování a uznání patří i vyučujícím a pedagogům, kteří tuto solidaritu v dětech podporují a upozorňují na problémy třetího světa.

Milena Kalhousová, učitelka Střední zdravotnické školy v Pardubicích

a Aleš Bárta, zdravotník

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

r. 2005 - články v tomto roce uveřejněné

Humanitární organizace ADRA vybuduje v Keni ambulanci
VERLAG DASHÖFER - 23.srpna 2005

Zdravotnické zařízení se třemi lůžky a mobilním týmem lékařů vznikne ve vesnici Itibo. Lidé z okolí tam nejvíce trpí malárií, AIDS, nemocněními způsobenými parazity a respiračními nebo kožními chorobami.

22. srpna - Humanitární organizace ADRA vybuduje v nejlidnatější oblasti Keni ambulanci. Zdravotnické zařízení se třemi lůžky a mobilním týmem lékařů vznikne ve vesnici Itibo. Lidé z okolí tam nejvíce trpí malárií, AIDS, nemocněními způsobenými parazity a respiračními nebo kožními chorobami. Místo pro vznik ambulance hledali v Keni zdravotní sestra Milena Kalhousová společně se zdravotníkem Alešem Bártou. Čeští zdravotníci během své měsíční mise navštívili osm míst, například největší chudinskou čtvrť na světě u Nairobi, kde žije více než milion lidí hluboce pod hranicí bídy. V jihovýchodní části Keni monitorovali situaci sirotků a dětí nakažených virem HIV.

Po celou dobu pobytu v případě nutnosti poskytovali zdravotní pomoc. "Kdekoliv přijede, tak tam najdete někoho, kdo potřebuje základní zdravotnickou pomoc. Ošetřovali jsme například rány nebo jsme místním lidem poskytovali základní ošetření," uvedla zdravotní sestra. Dodala, že nejvíce pomáhali dětem, které nemají kde bydlet nebo nemají co jíst. Ambulance vznikne uprostřed vesnice na pozemku, na kterém již nyní stojí několik budov pro zdravotnickou péči. Objekty jsou ale zchátralé. Stavba i zprovoznění ambulance a rozestavěné porodnice přijde zhruba na 250.000 korun. V centru najdou práci až dva lékaři, dvě zdravotní sestry a laboranti. "Pokud by byl zájem, mohou zde pracovat i čeští lékaři, kteří by se zde věnovali studiu tropické medicíny," dodal Bárta.

Misi do Keni podpořila 200.000 korunami zlínská pobočka ADRA, jež peníze uvolnila ze svého speciálního projektu ADRA ÚL. Projekt se snaží o rozšiřování sítě drobných dárců, z jejichž příspěvků se vytváří takzvaný pohotovostní fond. Přispívá do něj pravidelně zhruba 850 dárců z Česka. ADRA je mezinárodní humanitární organizace, která má pobočky ve 140 zemích. Jejím posláním je pomáhat tam, kde jsou lidé ohroženi na životě v důsledku přírodních katastrof, hladomorů či válečných konfliktů. Podrobnější informace naleznete na www.adra.cz

Zdroj: ČTK/ADRA

Připravila: Martina Bendová

 

 

r. 2009 - články v tomto roce uveřejněné

14.2.2009 iDNES.CZ
Chcete pitvat? Můžete začít třeba hned

Exkluzivně 14. února 2009 16:39

Od spolupracovníka iDNES.cz - Čeští medici a lékaři zachraňují životy v keňské nemocnici v Nakuru, která je po nedávném výbuchu cisterny přeplněná popálenými pacienty. Pod rukama jim stále umírá několik lidí denně. "Procházejí si peklem, stejně jako si jím předtím prošli ti popálení," říká iniciátor záchranné akce Aleš Bárta.

[Tým českých lékařů a mediků u popálených v nemocnici v keňském Nakuru (únor 2009)] foto: Jakub Zahradníček

Tým českých lékařů a mediků u popálených v nemocnici v keňském Nakuru (únor 2009)

Srocení davu je u kteréhokoliv neštěstí v Keni otázkou několika minut. Když se v poslední lednový den u města Molo převrhla cisterna s benzínem, zpráva se bleskově rozkřikla. Z okolních strání se začali sbíhat vesničané s kanystry, láhvemi nebo plechovkami.

Přivolaní policisté začali místo nastolení pořádku od benzinuchtivých občanů vybírat úplatky za přístup k cisterně.

"Viděl jsem, jak nějaký chlap křičí a strká se s policisty, kteří ho nechtěli pustit k cisterně, protože neměl peníze. Chvíli nadával, pak si sedl opodál na zem, zapálil si cigaretu a zápalku odhodil do kaluže benzínu," popsal pravděpodobnou příčinu výbuchu pro deník Daily Nation jeden z přeživších.

Explozi bylo slyšet na kilometry daleko. Zemřelo při ní přes sto dvacet lidí. Na místě zůstaly ležet bezmála dvě stovky zraněných. - o tragické havárii cisterny čtěte zde

Nenadálý křest ohněm

Je pondělí 2. února, dva dny po pekelném infernu. Aleš Bárta, zdravotník a manažer nemocnice v západokeňském Itibu, kterou provozuje česká nadace Adra, se vrací z hlavního města Nairobi zpět na západ. Cestou se zastavuje v oblastní nemocnici v Nakuru, ležící asi třicet kilometrů od místa tragédie, kam byla převezena velká část přeživších.

"V nemocnici vládl i po dvou dnech nepředstavitelný chaos, nebyl dostatek lůžek, personálu ani zdravotnického materiálu. Lidé s až devadesáti procenty popálenin leželi přikrytí chlupatými dekami, které se na ně lepily jako suchý zip. Do žil na rukou jim vedly hadičky z dávno prázdných infuzí," popisuje Bárta svoji první zkušenost, na jejímž základě se rozhodl okamžitě nabídnout pomoc.

Shodou okolností pobývá zrovna na stáži v české nemocnici v Itibo, vzdálené jen pár hodin cesty, skupina pěti našich mediků, doplněná dvěma předními odborníky na tropickou medicínu. Nenadálou situací nabírá jejich studijní pobyt úplně jiný směr. U mediků se dá s cynickou nadsázkou říci, že začíná jejich skutečný křest ohněm.

Chcete pitvat? Můžete začít hned!

Úřední šiml je v Keni tvrdohlavý a přežvýkává rozvážně. Povolení pro český tým jsou proto hotová až šest dní po tragédii. Bárta přiváží v terénní sanitce zásoby materiálu, nakoupené z pohotovostních fondů, a také české mediky a lékaře. Pro každého z nich jde o první životní setkání s popáleninami takového rozsahu.

"Teď tu máme přes šedesát pacientů," vysvětluje během chůze nemocničním areálem primář George Mugenya. "Nejhorší ale byla první vlna po výbuchu, to nám jich sem v jednu chvíli přivezli přes stovku, v autech, náklaďácích, na motorkách, prostě jak se dalo," popisuje.

Celý obrázek dokresluje svojí zkušeností doktorka Jarmila Klieštiková. "Když jsme sem poprvé přijeli jednat o pomoci popáleným, ptali se nás rovnou, zda nechceme také pitvat, že tu mají příliš mnoho těl. Namítla jsem, že nikdo z nás s pitvami velké praktické zkušenosti nemá. Odpověděli: nevadí, jestli chcete, začněte hned."

V pavilonu 9

Trávník před pavilonem 9, ve kterém leží nejhorší místní případy, odevzdaně okupují příbuzní zraněných. Musíme si nasadit roušku a přejít přes hadr napuštěný desinfekcí. Otevřená okna uvnitř ovšem snahu o sterilní prostředí zdatně nabourávají a popálená nemohoucí těla houfně obletují mouchy. Alespoň ten těžký odér je ale díky čerstvému vzduchu o něco přijatelnější.

Pětice českých mediků a doktoři Klieštiková a Stejskal ošetřují pacienty, kteří leží bezmocně na zádech, nemluví, jen občas blouznivě zasténají. "Tady by pomohlo spíš hodně morfia," poznamenává smutně jedna z mediček.

Postarat se o jednoho popáleného, vyčistit, namazat a převázat mu rány trvá dvě až tři hodiny. Pacientů je na tomto a dalších odděleních stále víc než šedesát a všichni potřebují prakticky nepřetržitou péči. Naši lékaři a medici se proto ubytovali v nedalekém hotelu s poetickým názvem Voduška a do nemocnice přijíždějí každé ráno. Někdy zůstávají až do setmění.

"Medici skočili ze školních lavic rovnou do reality," komentuje nasazení studentů Bárta. Realita kolem je přitom evropským poměrům na hony vzdálená, ať už jde o vybavení špitálu, hygienu nebo individuální přístup k pacientům. "I skutečnost, že vám pod rukama zemře člověk, kterého se několik dní snažíte zachránit, je pro každého začátečníka psychicky velmi náročná, a my ztrácíme několik lidí denně," pokyvuje hlavou Bárta.

Co bude dál?

Péče o popáleniny je dlouhodobou záležitostí, náročnou na čas a materiál. "Máme obrovskou spotřebu obvazů, skalpelů, rukavic a léků. Už dvakrát jsme museli jet pro zásoby, které nám tu mizí pod rukama," říká doktorka Klieštiková. "Naše stáž tady za týden skončí a bojíme se, aby se vše nevrátilo zpět do stejných kolejí."

[Čeští lékaři Aleš Bárta a Jarmila Klieštiková u popálených v nemocnici v keňském Nakuru (únor 2009)]

Jediným řešením je důsledné zaškolení místního personálu. "Vedle péče o popálené je tohle naším hlavním úkolem do té doby, než na konci týdne odjedeme," popisuje Klieštiková. "Naštěstí naši medici mají natolik velké znalosti, že jsou schopní je předat dál."

Teoretické i praktické zkušenosti sdíleli Češi a Keňané celý tento týden. Hlavně ale mírní utrpení obyčejných vesničanů, kteří si prošli svým vlastním peklem, způsobeným zápalkami v rukou jednoho rozhněvaného muže.

Autoři: Jakub Zahradníček, Keňa

r. 2007 - články v tomto roce uveřejněné

29. 5. 2007 15:28 - svet.ihned.cz
Humanitární organizace ADRA otevřela v Keni porodnici

Itibo (Keňa)/Zlín, 29. 5. 2007 (iHNed.cz, ČTK)

V jedné z nejlidnatějších částí africké Keni vybudovala humanitární organizace ADRA porodnici. Je součástí zdravotnického střediska, které ve vesnici Itibo loni spolupracovníci ADRA za 1,5 milionu korun opravili. Od poloviny března, kdy lékař do nemocnice přijal první rodičku, se tam narodilo zhruba 60 dětí. Porodnice s pěti lůžky stála 1,1 milionu korun, řekla v úterý ČTK vedoucí zlínské pobočky organizace Alena Rusová.

Místo, kde porodnice vznikla, sužují zákeřné nemoci jako malárie, tyfus, vnitřní paraziti, AIDS nebo respirační choroby. Týdně se v porodnici narodí asi čtyři děti. Většina žen totiž stále dává přednost porodu doma.

Autor/ři: lus-iHNed
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

20.3.2007 - WEBSTRÁNKY - CÍRKEV ADVENTISTŮ SEDMÉHO DNE
lavnostní otevření porodnice v Itibo

Ve čtvrtek 15. března 2007 byla v keňském Itibo za přítomnosti asi 500 účastníků slavnostně předána do provozu nová porodnice. Vstupní brána do areálu, ozdobená vlajkami Keni a České republiky, byla tento den otevřena dokořán nejen pro všechny oficiální hosty, ale rovněž pro všechny obyvatele z okolí.

Druhá část dlouhodobějšího projektu obnovy zdravotnického střediska v Itibo mohla být uskutečněna díky podpoře českých občanů a také Ministerstva zahraničí České republiky. V průběhu necelých tří měsíců se podařilo dostavět a vybavit porodnici porodním sálem, místností pro příjem pacientek, sociálním zázemím, prádelnou, sprchou a pokojem pro pacientky s pěti lůžky.

Itibo je větší obec položená na svazích kopců s čajovými plantážemi ve výšce kolem dvanácti set metrů nad mořem. Většina místních lidí se živí sběrem čaje. Porodnice poskytne služby ženám v oblasti s přibližně dvěma sty tisíci obyvateli. Všechny služby ve zdravotnickém zařízení, obnoveném a vybaveném humanitární organizací ADRA Česká republika, jsou poskytovány místními zdravotníky. V budoucnosti lze však počítat s navázáním užší spolupráce přímým vysíláním českých zdravotníků do oblasti. O této možnosti se zmínil při oslavě zástupce ministerstva zdravotnictví pro oblast Nyamaira Stephen Ogega, který se rovněž otevření porodnice zúčastnil: „Přáli bychom si, aby projekt výstavby porodnice neznamenal v žádném případě tečku za dobře se rozvíjející spoluprací. Stojíme naopak o rozšíření spolupráce s pracovníky ADRA Česká republika. Očekáváme pomoc v boji s malárií a rovněž s výskytem AIDS. Naše spolupráce by se mohla rovněž týkat podpory prevence v boji proti těmto chorobám.“

Podle velmi zběžných odhadů je dnes v Keni okolo patnácti procent obyvatel HIV pozitivních nebo nemocných AIDS. Největší koncentrace tohoto onemocnění je právě v oblasti, kam patří i zdravotnické zařízení v Itibo. Slavnostního otevření se zúčastnil rovněž konzul českého zastupitelského úřadu v Nairobi Oto Weniger. Po zhlédnutí celého areálu vyjádřil uspokojení s dobře vynaloženými prostředky. Je přesvědčen, že projekt ADRA Česká republika svou kvalitou zařadil porodnici mezi jedno z nejlepších zařízení svého druhu v zemi.

Nejdůležitější osobou slavnostního otevření porodnice byl dobrovolník a koordinátor celého projektu Aleš Bárta z Pardubic. Sklidil potlesk především místních lidí. Dobře ho v Itibo znají. Řadě z nich už jako zdravotník pomohl. Na jeho bedrech spočívala odpovědnost za včasné dokončení druhé části projektu. Od 9. ledna 2007 řídil práci přímo na místě. Na vybudování porodnice se podíleli místní lidé. „Nebylo někdy vůbec snadné domluvit se. Lidé jsou tu hodní a snaživí, nicméně jejich mentalita dokáže Evropana pořádně vytočit. Mají jiná měřítka na práci. Ne vždy jsme se v názoru na odvedenou práci shodli. Nezbývalo mi, než trvat na svém. Stálo mě to mnoho sil, ale z konečného výsledku mám velkou radost. ADRA Česká republika si realizací projektu získala obrovský respekt,“ řekl při slavnostním otevření Bárta.

redakce - ADRA/AIS20

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

19. 3. 2007 - Econnect Praha
ADRA slavnostně otevřela porodnici v Itibo

Vstupní brána do areálu porodnice v keňském Itibo, ozdobená vlajkami Keni a České republiky, byla ve čtvrtek otevřena dokořán nejen pro všechny oficiální hosty slavnosti, ale rovněž pro všechny obyvatele z okolí. V blížícím se čase jarní rovnodennosti svítilo slunce při slavnostním přestřižení pásky kolmo nad hlavami asi pěti set účastníků slavnostního otevření porodnice, projektu humanitární organizace ADRA.

Nejdůležitější osobou slavnostního otevření porodnice byl dobrovolník a koordinátor celého projektu Aleš Bárta z Pardubic. Sklidil potlesk především místních lidí. Dobře ho v Itibo znají. Řadě z nich už jako zdravotník pomohl. Na jeho bedrech spočívala odpovědnost za včasné dokončení druhé části projektu. Od devátého ledna 2007 řídil práci přímo na místě. Na vybudování porodnice se podíleli místní lidé. "Nebylo někdy vůbec snadné domluvit se. Lidé jsou tu hodní a snaživí, nicméně jejich mentalita dokáže Evropana pořádně vytočit. Mají jiná měřítka na práci. Ne vždy jsme se v názoru na odvedenou práci shodli. Nezbývalo mi, než trvat na svém. Stálo mě to mnoho sil, ale z konečného výsledku mám velkou radost. ADRA Česká republika si realizací projektu získala obrovský respekt," řekl při slavnostním otevření Bárta.

Druhá část dlouhodobějšího projektu obnovy zdravotnického střediska v Itibo mohla být uskutečněna díky podpoře českých občanů a také Ministerstva zahraničí České republiky. V průběhu necelých tří měsíců se podařilo dostavět a vybavit porodnici porodním sálem, místností pro příjem pacientek, sociálním zázemím, prádelnou, sprchou a pokojem pro pacientky s pěti lůžky.

Itibo je větší obec položená na svazích kopců s čajovými plantážemi v přibližné výšce dvanácti set metrů nad mořem. Většina místních lidí se živí sběrem čaje. Porodnice poskytne služby ženám v oblasti s přibližně dvěma sty tisíci obyvateli. Všechny služby v zdravotnickém zařízení obnoveném a vybaveném ADRA Česká republika jsou poskytovány místními zdravotníky. V budoucnosti lze však počítat s navázáním užší spolupráce přímým vysíláním českých zdravotníků do oblasti.

O této možnosti se zmínil při oslavě zástupce ministerstva zdravotnictví pro oblast Nyamaira Stephen Ogega, který se rovněž otevření porodnice zúčastnil: "Přáli bychom si, aby projekt výstavby porodnice neznamenal v žádném případě tečku za dobře se rozvíjející spoluprací. Stojíme naopak o to spolupráci s pracovníky ADRA Česká republika rozšířit. Očekáváme pomoc v boji s malárií a rovněž s výskytem AIDS. Naše spolupráce by se mohla rovněž týkat podpory prevence v boji proti těmto chorobám."

Podle velmi zběžných odhadů je dnes v Keni okolo patnácti procent obyvatel HIV pozitivních nebo nemocných AIDS. Největší koncentrace tohoto onemocnění je právě v oblasti, kam patří i zdravotnické zařízení v Itibo. Slavnostního otevření se zúčastnil rovněž konzul českého zastupitelského úřadu v Nairobi Oto Weniger. Po shlédnutí celého areálu vyjádřil uspokojení s dobře vynaloženými prostředky. Je přesvědčen, že projekt ADRA Česká republika svou kvalitou zařadil porodnici mezi jedno z nejlepších zařízení svého druhu v zemi.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ADRA vybuduje v nejlidnatější části Keni porodnici
Econnect zpravodajství - 9. ledna 2007

Humanitární organizace ADRA vybuduje v africké Keni porodnici. Objekt bude součástí zdravotnického zařízení, které loni ve vesnici Itibo začali opravovat čeští spolupracovníci ADRA. Oprava zdravotnického komplexu si vyžádá zřejmě více než 2,3 milionu korun. ČTK to řekla vedoucí zlínské pobočky organizace Alena Rusová.

Vesnice leží v oblasti Nyamira, která patří mezi nejlidnatější části země zmítané nemocemi, jako je malárie, tyfus, vnitřní paraziti, AIDS nebo různé respirační choroby.

Do oblasti z Prahy odletěl externí spolupracovník české ADRA a manažer projektu, pardubický zdravotník Aleš Bárta. Během tříměsíčního pobytu bude ve spolupráci s místními dělníky řídit dostavbu porodnice. Ta si vyžádá více než 800.000 korun.

"Jsem vděčný ministerstvu zahraničních věcí, že na tento projekt uvolnilo půl milionu korun. Neméně si vážím 200.000 korun, které drobní dárci z celé republiky nashromáždili v rámci projektu ADRA ÚL a které ADRA na dostavbu porodnice v Itibo uvolnila právě dnes," řekl zdravotník.

Oprava zdravotního střediska, které bylo slavnostně otevřeno loni v listopadu, přišla na 1,5 milionu korun. Zprovoznění porodnice je naplánováno na půli března. Do té doby by měla být porodnice také vybavena zdravotnickým nábytkem, lékařskými nástroji a zdravotnickými potřebami. V lednu za Bártou odjede spolupracovník Josef Kubásek, který tam poveze léky a zdravotnický materiál. Do dopraví Keni také plyšové hračky pro nemocné děti a barevné obrázky z českých pohádek na vnitřní zútulnění interiéru.

ADRA na pomoc Keni vyhlásila celostátní veřejnou sbírku. Lidé mohou své dary zasílat na číslo účtu 211 211 211/0300, variabilní symbol 313.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

r. 2006 - články v tomto roce uveřejněné

ADRA otevřela zdravotnické středisko
Katastrofy.com – 27. září 2006

KEŇA: V úterý 12.9.2006 byla v západní oblasti Keni ve vesnici Itibo slavnostně otevřena první část zdravotnického zařízení, jehož rekonstrukci od června tohoto roku spolu s místními dělníky realizovali dva dobrovolní spolupracovníci humanitární organizace ADRA, pardubičtí zdravotníci Aleš Bárta a Bc. Milena Kalhousová.

27.09.2006 Aktualizováno 27.09.2006 13:59:41

V první části rekonstrukce byl opraven a zařízen domek pro personál a místní sestru a ambulance. Důležitým počinem bylo vybudování studně a zakoupení terénního auta, které nejprve poslouží pro svoz materiálu a po celkovém dokončení stavebních úprav bude přebudováno na sanitku. Podle slov koordinátorky projektu Ireny Kalhousové ADRA na rekonstrukci zchátralého zdravotnického střediska dosud vynaložila více než milión tři sta korun.

„ Od šesti hodin makáme, František a pan režisér nám hodně pomohli. Bylo to náročné, ale stihli jsme to. Už od osmi tady bylo víc než dvě stě lidí. Jsou postavené tři veliké stany, hraje hudba, Afričané zpívají a tančí v pestrých národních krojích. Jsem dojatý, “ píše v sms zprávě manažer projektu Aleš Bárta.

V odpoledních hodinách obyvatelé Itiba a zejména Češi očekávali návštěvu komerčního konzula Ference Drozdeka, který s oběma zdravotníky po celou dobu úzce spolupracoval. Ve složitém terénu zřejmě zabloudil, takže diplomatická mise ve 14 hodin nedorazila.

Asi o hodinu později přišla do Adry Zlín zpráva: Pan konzul se našel. Dorazil i s celou rodinou a velmi na něj zdravotnické centrum zapůsobilo. Zástupci místní vlády a samosprávy děkovali za spolupráci a budou vděční za její pokračování.

Slavnostního otevření se zúčastnil také student olomoucké univerzity a dobrovolný spolupracovník Adry František Ježek a režisér České televize Milan Růžička, ml., který o obětavé práci Čechů zpracuje televizní dokument.

Zdroj: ADRA Autor: Jakub Martásek

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ADRA otevře v Keni nemocnici
iStrategie.cz - 8.září 2006, (Zdroj: DNES)

Zlín - Humanitární organizace ADRA opravila v nejlidnatější oblasti africké Keni jednu z částí zchátralé nemocnice.

Rekonstrukce zdravotnického zařízení, jehož součástí bude i porodnice, je rozdělena do pěti etap. "První z nich si vyžádala investice za zhruba jeden milion korun," uvedla vedoucí zlínské pobočky Adry Alena Rusová. Vesnice leží v oblasti Nyamira, která patří mezi nejlidnatější části země zmítané nemocemi, jako jsou malárie, tyfus, vnitřní paraziti, AIDS nebo různé respirační choroby.

V Keni se na realizaci celého projektu podílí pardubický zdravotník Aleš Bárta a středoškolská učitelka Milena Kalhousová. V keňské vesnici Itibo, kde jsou již třetí měsíc, řídí rekonstrukční práce a zároveň poskytují zdravotnickou pomoc nemocným lidem, nebo asistují při porodech. Podle projektu oba zdravotníci v první části za pomoci místních dělníků opravili hlavní budovu ambulance a domek pro personál.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ADRA v nejlidnatější části Keni opraví nemocnici
aktualne.cz - 20.6.2006

Humanitární organizace ADRA opraví v nejlidnatější části africké Keni zchátralou nemocnici. Rekonstrukce a dostavba zdravotnického zařízení ve vesnici Itibo se uskuteční v několika etapách. Celková realizace přijde na více než 1,5 milionu korun. Dnes to řekla vedoucí zlínské pobočky ADRA Alena Rusová. Vesnice leží v oblasti Nyamira, která patří mezi nejlidnatější části země zmítané nemocemi, jako je malárie, tyfus, vnitřní paraziti, AIDS nebo různé respirační choroby.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

r. 2005 - články v tomto roce uveřejněné

ADRA pripravuje projekt na dostavbu zdravotníckeho zariadenia v Afrike
Crossmap.com - 22.prosince 2005

V Afrike vzniká projekt na dostavbu zdravotníckeho zariadenia a pôrodnice v jednej z najchudobnejších oblastí Keni. Tento projekt vzniká na základe úspešnej letnej humanitárnej misie dvoch pardubických zdravotníkov Aleša Bártu a Bc. Mileny Kalhousovej, ktorí sú dobrovolnými spolupracovníkmi združenia ADRA, uvádza sa na internetovej stránke www.adra.cz.

V prípade schválenia humanitárneho programu organizácie ADRA ČR pre Keňu, hlavným cieľom pomoci bude rekonštrukcia zchátraného zdravotného zariadenia v dedine Itibo v oblasti Nyamira. Jeho rozloha je viac ako 25 km2 a je cca pre 200 tisíc ľudí. V týchto dňoch poskytuje v obmedzených podmienkach základnú zdravotnícku starostlivosť v oblasti pôrodníctva, detského oddelenia a prvej pomoci.

ADRA, ktorá v Českej republike vznikla v roku 1992, vyhlásila na podporu tejto akcie verejnú finančnú zbierku. ADRA bola založená Rudolfom Reitzem ako nadácia, až v roku 1994 vzniklo občianske združenie. Jej poslaním, ako uvádza na svojej internetovej stránke, je pomôcť ľuďom v núdzi, prevziať kontrolu nad svojimi vlastnými životmi a pomôcť im lepšie využívať tie zdroje, ktoré majú k dispozícii.

Ako ďalej uvádza na internetovej stránke, cieľom občianskeho združenia ADRA je pomáhať všetkým, ktorí to potrebujú, bez rozdielu rasy, vyznania alebo náboženského presvedčenia. Česká pobočka organizácie ADRA poskytuje jednorázovú rýchlu pomoc pre vzniku krízových situáciách, ako napríklad živelná pohroma, občianska vojna a iné. Ďalej poskytuje pomoc zameranú na zmiernenie ich následkov a čo najrýchlejšiu obnovu životných podmienok.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Rekonstrukce a dostavba zdravotnického zařízení
www.rozvojovka.cz - 28. listopadu 2005

Organizace Adra ČR schválila v listopadu 2005 poměrně náročný, střednědobý projekt humanitární a rozvojové pomoci v Keni. Jedná se o rekostrukci a dostavbu zdravotnického zařízení.

Pro tento projekt byla vybrána velmi hustě obydlená oblast Nyamira mezi městy Kisii a Kisumu na západě Keni, konkrétně vesnice Itibo. Zařízení bude mít spádovou oblast cca 200 000 lidí. Dále se počítá se zřízením mobilního zdravotnického týmu, který by zajížděl do vzdálenějších oblastí a poskytoval zdravotní a preventivní péči přímo ve vesnicích.

V létě 2005 proběhla cesta zástupců Adry do Keni, jejímž cílem bylo vytipovat vhodné místo pro realizaci nyní schváleného projektu. Současně účastníci cesty zjišťovali životní podmínky tzv."street children", monitorovali život ve slumech a navštívili několik sirotčinců s HIV pozitivními dětmi. Zpráva o průběhu cesty.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Econnect - zpravodajství
Humanitární organizace ADRA vybuduje v Keni ambulanci

22. 8. 2005 - PRAHA (Radio Praha ) - Humanitární organizace ADRA vybuduje v nejlidnatější oblasti Keni ambulanci. Zdravotnické zařízení se třemi lůžky a mobilním týmem lékařů vznikne ve vesnici Itibo. Lidé z okolí tam nejvíce trpí malárií, AIDS, onemocněními způsobenými parazity a respiračními nebo kožními chorobami. Novinářům to řekla zdravotní sestra Milena Kalhousová, která v Keni společně se zdravotníkem Alešem Bártou místo pro vznik ambulance hledala.

Čeští zdravotníci během své měsíční mise navštívili osm míst, například největší chudinskou čtvrť na světě u Nairobi, kde žije více než milion lidí hluboce pod hranicí bídy. V jihovýchodní části Keni monitorovali situaci sirotků a dětí nakažených virem HIV. Po celou dobu pobytu v případě nutnosti poskytovali zdravotní pomoc.

Ambulance vznikne uprostřed vesnice na pozemku, na kterém již nyní stojí několik budov pro zdravotnickou péči. Objekty jsou ale zchátralé. Stavba i zprovoznění ambulance a rozestavěné porodnice přijde zhruba na 250.000 korun. V centru najdou práci až dva lékaři, dvě zdravotní sestry a laboranti. "Pokud by byl zájem, mohou zde pracovat i čeští lékaři, kteří by se zde věnovali studiu tropické medicíny," dodal Bárta.

Misi do Keni podpořila 200.000 korunami zlínská pobočka ADRA, jež peníze uvolnila ze svého speciálního projektu ADRA ÚL. Projekt se snaží o rozšiřování sítě drobných dárců, z jejichž příspěvků se vytváří takzvaný pohotovostní fond. Přispívá do něj pravidelně zhruba 850 dárců z Česka.

 

Univerzita Karlova v Praze - 1. lékařská fakulta

Medici 1. LF UK v Nakuru   12.2.2009

Dovolte, abych informoval akademickou obec 1. LF UK  o činnosti skupiny mediků, kteří v současné době absolvují stáž z tropické medicíny v západní Keni, v lékařském středisku v obci Itibo, které bylo vybudováno za pomoci humanitární organizace ADRA. Manažerem projektu v Keni je pan Aleš Bárta, ten pro nás zajišťuje veškeré technické zázemí a dopravu. Povoláním je záchranář, takže vede studenty při ošetřování zraněných pacientů. Plánované 4 týdenní stáže, která měla původně celá probíhat v Itibu, se účastní studenti 1. LF UK Barbora Sedláčková, Radka Hostašová, Katarína Floreánová a Jakub Moravec, studentka LF MU v Brně Aneta Poláčková, odborná asistentka Oddělení tropické medicíny 1. LF UK MUDr. Jarmila Klieščiková a zubní lékař z VUS MUDr. Michal Dudek. V Itibu se studenti seznamují s lékařskou péčí v podmínkách odlehlého zdravotního střediska v tropech. Vyšetřují děti a dospělé s horečnatými, průjmovými, kožními i kloubními onemocněními, provádí základní laboratorní vyšetření (nátěry na malárii, rychlé diagnostické testy na břišní tyfus, brucelózu, HIV, syfilis, vyšetření stolice a moči, CRP aj.), asistují při porodech, ošetřují pacienty s úrazy včetně drobných chirurgických zákroků. MUDr. Dudek zahájil činnost zubní ambulance pro místní obyvatele.

Nikdo z nás nečekal, jak brzy a dramaticky se naše stáž změní a budeme moci naše skromné zkušenosti využít. V sobotu 31.1. vybuchla cisterna s naftou u města Molo. Jedná se o největší civilní katastrofu v moderních dějinách Keni. Na místě zahynulo asi 111 osob. 140 lidí bylo zraněno, ti byli rozvezeni do nemocnic v Molo, v Nairobi a nejvíce, asi 60 nejtíže zraněných do nemocnice Provincial Rift Valley Hospital v Nakuru. Dne 2.2. 2009 pan Bárta a MUDr.  Klieščiková navštívili nemocnici, aby zmapovali situaci a vedení nemocnice nabídli naši fyzickou pomoc. Nabídka byla přijata s obrovským povděkem. Situace byla nepřehledná, pomocné práce zajišťoval místní Červený kříž a do nemocnice dorazil logistický tým Lékařů bez hranic. V součinnosti s nimi jsme později nadále pracovali. Pan Aleš Bárta ve spolupráci s velvyslankyní  ČR v Nairobi, paní Gitou Fuchsovou a ředitelem ADRA kontaktovali keňské vládní činitele, vedení nemocnice v Nakuru a poskytli pomoc ve výši cca 300 tis. keňských šilinků na nákup zdravotnického materiálu, který se používá při ošetřování nemocných. Dne 6.2.2009 jsme se s nakoupeným materiálem přesunuli do Nakuru a okamžitě zahájili ošetřování popálených. Byly mezi nimi i ženy a děti od věku 6 měsíců, rozsah popálenin byl od 30 do 80 %. Řada pacientů v nemocnici denně umírá, situace na oddělení s asi 40 nejtěžími případy byla otřesná, neboť zpočátku chyběly léky k tišení bolesti a analgezii pro provádění převazů. Pro mediky to byl zážitek, na který asi nikdy nezapomenou. Všichni jsme se okamžitě zapojili do ošetřování nemocných, rozdělili jsme se na skupiny a denně prováděli převazy a odstraňování nekrotických tkání. Dne 7.2. 2009 se k nám připojila skupina slovenských lékařů z Nairobi společně s čerstvou absolventkou 1. LF UK Lenkou Kotečkovou. Medici byli bez větší přípravy a proškolení postaveni před neobyčejně náročnou práci při živelné katastrofě a na odděleních trávili s obrovským nasazením až 12 hod. denně. Práci zvládali s nesmírnou odvahou a zodpovědností o postižené. Postupně do ošetření zapojili i místní personál a medici učili zdravotní sestry, jak správně převazovat popáleniny, aby mohly pokračovat v péči o nemocné i po našem odchodu. Nesmírně cenná byla finanční pomoc organizace ADRA, která posloužila k nákupu ubývajícího obvazového materiálu, který 10.2. 2009 dorazil do nemocnice.

Naši medici a lékaři dělají čest všem našim zdravotníkům a místní pacienti i personál přijímají jejich pomoc s nesmírnou vděčností, přičemž si cestovní i pobytové náklady uhradili sami. Pro Vaši konkrétní představu byla reportáž z této humanitární akce natočena ČT a byla odvysílána v hlavní zpravodajské relaci ČT1 v sobotu 7.2. 2009 od 19 hod. Rozsáhlá reportáž bude uveřejněna v časopisu Týden.

MUDr. RNDr. František Stejskal, Ph.D.
vedoucí Oddělení tropické medicíny 1. LF UK

r. 2007 - články v tomto roce uveřejněné

19.4. 2007  -  Zdravotnické noviny
V keňské poliklinice nejsou lékaři

Publikováno dne: 19.4.2007, Zdroj: DNES

Co byste řekli lékaři, kdyby vás kvůli neškodné vyrážce nutil chodit každý den patnáct kilometrů do nemocnice?

Českým zdravotníkům v keňském Itibu za to lidé vděčně tisknou ruce. "Kdybychom ale věděli, že ta paní kvůli ošetření chodí denně tak daleko, dali bychom jí celou tubu mastičky. Větší množství léků lidem neradi dáváme, protože s tím často šeredí," říká jedenačtyřicetiletý zdravotník Aleš Bárta z Pardubic, který se právě vrátil z africké Keni.

Dobrovolník z humanitární organizace Adra v oblasti Itibo, poblíž Viktoriina jezera, opravil zdejší zdravotnické středisko s porodnicí a pomáhal ošetřovat stovky nemocných.

Proč jste si vybral právě Keňu?

V roce 1998 jsme tam byli jako turisté na dovolené s cestovkou. Kromě safari a výletů do přírody vám nemůže uniknout ta strašná bída, která je všude kolem. Tam jsem si řekl, že bych pro zdejší lidi rád něco udělal.

Podobně ušlechtilé nápady má hodně turistů, většinou však zůstane jen u nich. Byl problém sehnat peníze?

Lidé v Adře nejdříve říkali, že Afrika je bezedná díra. To se týká například sirotčinců, které vyžadují nepřetržitý přísun peněz. Zdravotnické středisko si ale na sebe dokáže vydělat a nakonec být i soběstačné, a tak s tím nebyl větší problém.

Pak jste ale stál znovu v Nairobi s batohem a otázkou, jak začít. Jaké to bylo?

Ano, to bylo v roce 2005. Přijeli jsme tam s kolegyní na monitorovací cestu. Procestovali jsme prakticky celou zemi, od přístavní Mombasy až po Viktoriino jezero. Projeli jsme dvacet možná třicet míst a vytipovali osm možných lokalit. Nakonec zvítězilo Itibo.

Proč?

Zdejší středisko slouží pro 200 tisíc lidí, navíc je to oblast s nejrozšířenějším výskytem nebezpečných infekčních nemocí, jako je malárie, břišní tyfus, ohniskově cholera a samozřejmě virus HIV, který nosí až patnáct procent populace. Když jsme navíc viděli, v jakém stavu zdejší středisko a porodnice jsou, bylo rozhodnuto.

Jak to tam vypadalo, když jste přijeli?

Strašně. V porodnici byla propadlá střecha a pršelo tam. Lůžka byla zničená a bez matrací, všude byla zaschlá krev a plodová voda. Chybělo základní vybavení, přístroje, léky a zdravotnický materiál. Samotná oprava proběhla ve dvou etapách. Vloni jsme opravili budovu ambulance a domek pro personál a letos se od ledna do poloviny března zrekonstruovala porodnice, to už jsem tam byl sám, akorát na tři týdny přijel ředitel Adry. Dnes tam panují evropské podmínky a podle vyjádření velvyslanectví je to nejhezčí a nejlépe vybavené zdravotnické zařízení v Keni.

Teď tam nejste nebojíte se, že až se tam vrátíte, najdete středisko v hrozném stavu?

Máte pravdu, že jejich přístup k pořádku je odlišný. Když koš na odpadky už přetékal, nikomu to nepřišlo zvláštní, házeli to vedle na zem. Snažíme se jim vštípit naše představy a musím říci, že se to daří. Po třech měsících už koše nepřetékají.

Kdo tam pracuje?

Teď je tam místní personál: laborant, zdravotní bratr a sestra. Bude však potřeba přijmout další dvě sestry.

Tam není lékař?

V Keni lékaři ve zdravotnických zařízeních nejsou. Většinu případů vyřeší sestra a s většími případy se musí do nemocnice. Z Itiba je ale cesta do nemocnice náročná. Terénním autem se jede hodinu, místním autobusem daleko déle. Většina lidí však nemá ani na ten autobus a musela by pěšky. Středisko leží v kopcích, prakticky v divočině.

Jaké problémy tam nejčastěji řešíte?

Nejčastěji jsou to kožní choroby. Je tam neskutečné množsví svrabu, kožní plísně. Dále améby, infikované rány po štípnutí hmyzu. Všechno je to zanedbané a často rozpadlé do velkých vředů. Hodně řešíme popáleniny, protože lidé zde svítí petrolejkami a vaří na uhlí. Děti mají chronické bronchitidy, protože jsou tady velké teplotní rozdíly. Většina z nich chodí s nudlí u nosu, to je typické, často z toho dostávají i zápal plic. Velký problém je malárie.

Vy jste řídil rekonstrukci porodnice a zároveň ošetřoval lidi. Jak se to dalo stíhat?

Byli jsme k dispozici 24 hodin denně. Když se stavělo, tak jsme ošetřovali venku. Samozřejmě jsme se i někam podívali, ale pokaždé to bylo v rámci nějaké pracovní cesty. Když se jelo do města nakupovat, zbyl čas i na kafe.

O služby střediska je asi velký zájem. Kolik lidí ošetříte měsíčně?

Před rekonstrukcí chodilo 20 až 30 lidí měsíčně, teď máme tři sta pacientů a pořád to roste. Péče se totiž výrazně změnila. Například porody. Předtím žena odrodila a za tři hodiny už šla domů, ještě z ní tekla krev. Přitom ji čekala třeba patnáctikilometrová cesta. Dnes máme v porodnici pět lůžek. Každá žena, která tady rodí, musí nejméně 24 hodin zůstat na lůžku, to je podmínka.

V oblasti žije 200 tisíc lidí. To vám pět lůžek stačí?

To víte, že nepřijdou všichni. Rodí se stále doma. Ve vesnicích pořád fungují lidoví léčitelé, bylinky a odhánění duchů. Lidé, kteří se dostanou k nám, mají i z tohoto důvodu velmi zanedbané choroby. Přivezli k nám například holčičku s údajnou zlomeninou klíční kosti. Když jsme se však na ni podívali, hned jsme věděli, že je zle. Ujížděli jsme do nemocnice, dívka měla krvácení do břicha a už se ji nepodařilo zachránit...

Představuji si, že cena života je tam nižší než u nás...

Ano, má nižší cenu. Když však někdo umře, vypukne těžká hysterie.

Měli jste tam s lidmi nějaký konflikt nebo problémy?

S řemeslníky. Jak už jsem řekl, přístup k práci a kvalita je tam nazírána jinak než u nás. Často šlo také o peníze. Šéf party řemeslníků jim nezaplatil a peníze si nechal pro sebe. Oni uvažují jinak. Nedojde jim, že se na to samozřejmě přijde a on tu práci ztratí.

Jak tam lidé žijí, čím se živí?

V okolí jsou čajové plantáže, tam někteří z nich chodí pracovat. Většina ale práci nemá. Žijí v hliněných domcích chovají krávy, kozy, slepice, pěstují banány, ananas a jezdí prodávat na trhy do města. Lidé jsou ale neobyčejně milí a trpěliví. Na ošetření čekají bez reptání třeba celý den, to si u nás neumím představit. Když je pozdravíte v jejich jazyku, dostanete bouřlivý aplaus.

15. března jste porodnici slavnostně otevírali, potom jste odjel domů. Chystáte se vrátit? Co plánujete do budoucna?

Ano, vracím se tam. Nových plánů v Itibu je celá řada. Zažádali jsme o grant na vybudování zubního střediska, časem bychom také chtěli postavit operační sál. Rovněž přemýšlíme o projektu na osvětu na místních školách, což by mohli například čeští studenti zdravotnických škol. A v současné době se snažíme zajistit náročnou operaci chlapce, který má velmi rozsáhlý nádor v obličeji. Nyní na operaci sháníme peníze od sponzorů.

Mise Aleše Bárty

2005 - Srí Lanka - katastrofa v jihovýchodní Asii po nárazu vlny tsunami.

2005 - Keňa - monitorovací cesta, kdy se vybíralo místo pro zdravotnické středisko.

2006 - Keňa - rekonstrukce budovy ambulance v oblasti Itibo.

2007 - Keňa - rekonstrukce porodnice v Itibu.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

r. 2006 - články v tomto roce uveřejněné

Česká ADRA v nejlidnatější části Keni otevře opravenou nemocnici
MedNews - 7. září 2006

Zlín 7. září (ČTK) - Humanitární organizace ADRA opravila v nejlidnatější oblasti africké Keni jednu z částí zchátralé nemocnice. Rekonstrukce zdravotnického zařízení, jehož součástí bude i porodnice, je rozdělena do pěti etap. První z nich si vyžádala investice za zhruba jeden milion korun, řekla ČTK vedoucí zlínské pobočky ADRA Alena Rusová. Vesnice leží v oblasti Nyamira, která patří mezi nejlidnatější části země zmítané nemocemi, jako jsou malárie, tyfus, vnitřní paraziti, AIDS nebo různé respirační choroby.

V Keni se na realizaci celého projektu podílí pardubický zdravotník Aleš Bárta a středoškolská učitelka Milena Kalhousová. V keňské vesnici Itibo, kde jsou již třetí měsíc, řídí rekonstrukční práce a zároveň poskytují zdravotnickou pomoc nemocným lidem, nebo asistují při porodech.

Podle projektu oba zdravotníci v první části za pomoci místních dělníků opravili hlavní budovu ambulance a domek pro personál. Vše vybavili nábytkem a zdravotními nástroji, zajistili zdroj pitné vody a pro dovoz stavebního materiálu zakoupili auto.

Pro další část rekonstrukce je plánována dostavba budovy porodnice, která se nyní nachází ve fázi hrubé stavby. "Dostavba a rekonstrukce této budovy bude velkým přínosem místním ženám z širokého okolí. V současné době poskytuje zázemí pro porod velmi omezeně pouze rekonstruovaná budova ambulance, bez možnosti alespoň čtyřiadvacetihodinového sledování matky a novorozeněte. Matka po dvou až třech hodinách po porodu odchází se svým dítětem na několikakilometrovou cestu domů," přiblížila problémy místních žen Kalhousová.

V těchto dnech do Keni přijeli na pomoc další dva Češi: dobrovolný spolupracovník ADRA a student František Ježek a režisér České televize Milan Růžička, který o projektu natočí televizní dokument. Humanitární organizace ADRA vyhlásila na pomoc Keni celostátní finanční sbírku. Lidé své dary mohou zasílat na číslo účtu 211 211 211/0300, variabilní symbol 313. Kromě sponzorských darů je mise podpořena z pohotovostního fondu ADRA ÚL a také z celostátní sbírky Pomáhat může každý. K pomoci Africe se přidávají i jednotlivci.

Michaela Bradová mkv

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

ROZHOVOR Humanitární cesta do Keni SESTRA 2 / 2006

 Bc. Milena Kalhousová – sestra s praxí na úrazové chirurgii v Pardubicích, nyní odborná

vyučující na Střední zdravotnické škole v Pardubicích, a Aleš Bárta, zdravotník s praxí

na úrazové ambulanci v Pardubicích, se účastnili humanitní cesty do Keni.

 ILUSTRAČNÍ FOTO: ARCHIV ALEŠE BÁRTY

08-13 sestra.indd 8 2/2/06 12:56:16 PM

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

r. 2005 - články v tomto roce uveřejněné

Zdravotnické noviny
Publikováno dne: 23.8. 2005 Zdroj: Mladá fronta Dnes

Zdravotníci pomáhali i nemocným sirotkům v africké Keni Humanitární organizace ADRA postaví nemocnici v chudé keňské vesnici

 V jedné z nejchudších oblastí světa v africké Keni vybuduje humanitární organizace ADRA lékařskou ambulanci. Místo pro centrum zdravotní pomoci se třemi lůžky a mobilním týmem lékařů vybrali na své misi po Keni dva zdravotníci vyslaní zlínskou pobočkou Adry.

 Z cesty do Afriky se vrátili v neděli odpoledne. "Během měsíční mise jsme navštívili celkem osm různých míst. Například největší chudinskou čtvrť na světě u Nairobi, kde žije více než 1 300 tisíc lidí hluboko pod hranicí bídy. Monitorovali jsme situaci sirotků a dětí nakažených virem HIV. Nakonec jsme pro zřízení ambulance vybrali vesnici Itibo v provincii Nyanza," řekl Aleš Bárta, jeden ze zdravotníků vyslaných Adrou do Afriky.

 Centrum lékařské pomoci by mělo sloužit přibližně 200 tisícům místních lidí. "Lidé tam nejvíce trpí malárií, AIDS, onemocněními způsobenými parazity a respiračními nebo kožními chorobami. Právě na tyto nemoci se proto bude tým lékařů zaměřovat," doplnil Bárta. Zdravotní péče se však v ambulanci dostane také budoucím matkám. Ambulance vznikne uprostřed vesnice na pozemku, na kterém již nyní stojí několik budov pro zdravotnickou péči. Objekty jsou ale zchátralé. Stavba a zprovoznění centra přijde na 350 tisíc korun. "V českých korunách to není mnoho, v chudé blasti jako je Nyanza se ale za tyto peníze dá pořídit řada potřebných věcí," řekla druhá zdravotnice Milena Kalhousová. V centru najdou práci dva lékaři, dvě zdravotní sestry a laboranti. "Chtěli bychom tam vysílat hlavně mladé české lékaře z postgraduálního studia, kteří by se rádi věnovali tropické medicíně," řekla vedoucí zlínské Adry Alena Rusová. Čeští lékaři by současně zaškolili místní zdravotnický personál. Do budoucna se pak česká ADRA chystá zahájit spolupráci nejen s keňskou Adrou, ale i s dalšími neziskovými organizacemi z jiných zemí, které v Africe působí. "Pomoci je třeba, kamkoliv přijede. Lidé tam nemají co jíst, nemají základní lékařskou pomoc. Pokud vůbec je, nezajišťují ji lékaři, ale jen sestry," vysvětlila Milena Kalhousová. Misi vyškolených zdravotníků Aleše Bárty a Mileny Kalhousové do Keni podpořila 200 tisíci korunami zlínská pobočka Adry. Peníze uvolnila ze svého speciálního projektu. Jeho prostřednictvím se snaží o rozšiřování sítě drobných dárců, z jejichž příspěvků se pak vytváří takzvaný pohotovostní fond. Přispívá do něj pravidelně necelá tisícovka dárců z Česka.

 ADRA je mezinárodní humanitární organizace, která má pobočky ve 140 zemích. Jejím posláním je pomáhat tam, kde jsou lidé ohroženi na životě v důsledku přírodních katastrof, hladomorů či válečných konfliktů

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti