Upravit stránku

2006

Rekonstrukce a slavnostní otevření ambulance

ROK 2006

V polovině září 2006 byla v západní oblasti Keni, v distriktu Nyanza ve vesnici Itibo slavnostně otevřena za účasti obchodního atašé Velvyslanectví ČR pana Františka Drozdeka první část zdravotnického zařízení. Jeho rekonstrukci od června tohoto roku spolu s místními dělníky realizovali dva dobrovolní spolupracovníci humanitární organizace ADRA ČR, zdravotníci z Pardubic, Aleš Bárta a učitelka střední zdravotnické školy Bc. Milena Kalhousová. V první části rekonstrukce byla opravena a zařízena ambulance a domek pro personál a místní sestru. Na rekonstrukci zchátralého zdravotnického střediska dosud ADRA vynaložila s pomocí dárců ze soukromého sektoru (Třinecké železárny, Moravia Steel, Carl Zeiss) a veřejných sbírek více než 1.300.000 korun. Další fází projektu bude dostavba budovy sousedící s ambulancí, která bude sloužit jako porodnice. Byla provedena úplná výměna elektroinstalace v obou budovách, nové odpady a výměna střechy, opravu stropních podhledů, rozvody vody, položení podlahové dlažby, obložení stěn omyvatelnými obklady, vybudování malého operačního sálku a skladových prostor na léky a zdravotnický materiál, opravy zdiva objektu, jeho omítnutí a nátěr a mnoho dalších prací. Také bylo vybudováno zcela nezbytné sociální zařízení a sprcha pro pacienty, které předtím v budově úplně chyběly. Zásadním zlepšením bylo ruční vyhloubení 30m studny ve spolupráci s místními lidmi. Ta nyní poskytuje dostatek vody celému zařízení. Bylo zakoupeno výkonné čerpadlo a plastová nádrž na 4tisíce litrů, ze které je samospádem voda dopravována do všech místností ambulance. V tomto roce navštívil Itibo i senátor pro zahraničný výbor Ing. Tomáš Jirsa a zástupkyně MZV ČR v rámci cest po projektech v Keni, kteří byli činností Adra ČR v Keni nadšeni (více zde).

Podrobné zprávy z dění v roce 2006

budova ambulance před rekonstrukcí
budova ambulance před rekonstrukcí
průběh rekonstrukce ambulance
průběh rekonstrukce ambulance
po rekonstrukci
po rekonstrukci
slavnostní otevření ambulance

Po rekonstrukci má budova zdravotnického zařízení několik částí:

LABORATOŘ - diagnostika parazitárních chorob ze stolice (červi, tasemnice, škrkavky atd.), krevní vyšetření (malárie, brucelóza, tyfus, HIV/AIDS, popř. další, podle možností a vybavení)

Laboratoř před rekonstrukcí
Laboratoř před rekonstrukcí
Laboratoř po rekonstrukci
Laboratoř po rekonstrukci
AMBULANCE - základní diagnostika a léčení - převazy, interní vyšetření, konzultace s pacienty atd, ošetření zlomenin a nekrvavých úrazů
Ambulance před rekonstrukcí
Ambulance před rekonstrukcí
Ambulance po rekonstrukci
Ambulance po rekonstrukci
OPERAČNÍ SÁLEK - chirurgické výkony - ošetřování malých a středně těžných úrazů, šití sečných a řezných poranění, do budoucna plánované chirurgické výkony - excize (vynění) kožních nárůstků, kožních a podkožních deformací a drobná operativa, vyžadující místní znecitlivění.
Operační sálek před rekonstrukcí
Operační sálek před rekonstrukcí
Operační sálek po rekonstrukci
Operační sálek po rekonstrukci
KONZULTAČNÍ MÍSTNOST VCT - konzultace s pacienty HIV/AIDS, prevence, osvěta
Konzultační místnost před rekonstrukci
Konzultační místnost před rekonstrukci
Konzultační místnost po rekonstrukci
Konzultační místnost po rekonstrukci
AMBULANTNÍ LŮŽKO - prostor s vyhrazeným lůžkem s příslušenstvím pro pacienty, kteří dochází na ambulantní infuzní léčbu a po jejím "vykapání" odcházejí domů
Ambulantní lůžko před rekonstrukcí
Ambulantní lůžko před rekonstrukcí
Ambulantní lůžko po rekonstrukci
Ambulantní lůžko po rekonstrukci
LŮŽKOVÁ ČÁST - hospitalizace nemocných pacientů, vyžadujících sledování, dlouhodobou infuzní léčbu, nově i poúrazové hospitalizace a rovněž nově i 24hodinové sledování matky a dítěte po porodu, 1 lůžko pro děti s malárií a dalšími závažnými chorobami
PORODNÍ SÁL - porody a následná poporodní péče
NÁKUP AUTA - auto, které jsme vybrali a bude sloužit pro naše zdravotnické zařízení i jako sanitka
Koupě auta, které bude sloužit i jako sanitka

PŘÍNOS MÍSTNÍMU OBYVATELSTVU

Význam dalších fází projektu pro velké území oblasti Nyamira bude enormní. V konečném důsledku přispěje ke snížení novorozenecké úmrtnosti i úmrtnosti rodiček. Rodičky budou moci s novorozenětem zůstat po porodu několik dní na lůžkovém oddělení porodnice, kde bude k dispozici šest lůžek. Další, zatím zcela absentující služba poskytovaná v porodnici, bude osvěta týkající se péče o novorozence, která by dále přispěla ke snížení dětské úmrtnosti. Mobilní tým zajistí plošnou zdravotnickou péči pro široké okolí a zlepší tak kvalitu života tisícům obyvatel. Mnoho nemocných lidí se nemůže do zdravotnického zařízení dopravit a v důsledku komplikací umírají. Terénní vozidlo by lékařům dovolilo zachránit mnoho lidských životů.

PŘÍNOS PRO ČESKOU REPUBLIKU

Díky úspěšné realizaci první části projektu má v této chvíli Česká republika prostřednictvím organizace ADRA ČR zdravotnické zařízení ambulantního typu na africkém kontinentu. Keňa se nachází v tropickém podnebném pásu a proto se otevírá možnost stáží českých lékařů specializujících se na tropické nemoci a cestovní medicínu v tomto středisku a jejich spolupráci s keňským kolegy.

ADRA ČR má již několik nabídek od lékařů, kteří mají zájem o praxi v tropické oblasti. Jedná se o lékaře z oddělení cestovní medicíny, úrazových a infekčních oddělení.

V obecné rovině projekt organizace ADRA ČR v Keni pomáhá zviditelňovat a šířit její dobré jméno v této zemi a na africkém kontinentu.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti