Upravit stránku

Slavnostní benefiční večer pro Itibo se vydařil!

26. 11. 2019Peter L.

Více než milion pro dobrou věc. Večer pro Itibo přinesl rekordní výtěžek

Neuvěřitelných 1 255 420 korun. Přesně tolik se v sobotu večer podařilo díky štědrým dárcům vybrat v kongresovém sále Atrium Palác Pardubice. Peníze poputují na podporu neziskového projektu organizace ADRA – malé české nemocnice Itibo v Keni. Výtěžek pomůže s vybudováním ambulance urgentního příjmu.
Slavnostní večer zahájilo akrobatické vystoupení skupiny Vertigo. Na pódiu se později vystřídala celá plejáda hvězdných hostů. Vystoupení Leony Machálkové, Bohuše Matuše, Jiřího Ševčíka a PIRATE SWING Bandu zaplnila taneční parket a hosté galavečera je ocenili bouřlivým potleskem. Akci poskytl záštitu primátor statutárního města Pardubice Martin Charvát a náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.
Moderování večera se zhostil vojenský kaplan Tomáš Mlýnek a herečka a moderátorka Ester Janečková. „Pro mě je veliká čest, že mohu moderovat Večer pro Itibo. Cením si toho, co lidé pro toto zařízení dělají a držím jim palce, aby mohli ve své práci pokračovat. Tento večer moderuji už podruhé a opět je tu skvělá atmosféra. Sešli se tu úžasní lidé a já jsem ráda, že mohu být součástí této akce,“ říká Ester Janečková.
Během celého večera, který na podporu projektu Itibo připravila pardubická organizace Bethany – dům pomoci, se lidé skvěle bavili. Zapojit se mohli do Africké hry štěstí a odnést si tak domů některý z darů od štědrých sponzorů. Vyhrával každý třetí los. Hosté si pochutnali na výborném jídle, mohli si také zakoupit perníčky, drobnosti přivezené přímo z Keni nebo se na památku vyfotit se svými přáteli v připraveném fotokoutku. Program zpestřila i přehlídka večerních a svatebních šatů. Velký zájem vyvolaly také unikátní obrazy od afrických tvůrců. Každý z nich je originál a připomíná krásy černého kontinentu. Všechna barevná plátna získala v sobotu své nové majitele. Vrcholem večera bylo předání peněžních darů pro Itibo. Po půlnoci pak sál znovu roztancovala kapela Bylo nás pět.
Nemocnici Itibo založil před třinácti lety zdravotník Aleš Bárta, ve spolupráci s humanitární organizací Adra ČR. První rok zařízení pomohlo pěti stovkám lidí. S tím, jak se zdravotnická péče rozšiřovala, rostl i počet pacientů. Loni jich bylo víc než devět tisíc. „Potřebujeme vybavení a veškeré prostředky k výkonům, které zachraňují životy. Například když nám přivezou pacienty v hlubokém bezvědomí, po dopravních nehodách nebo rozsekané mačetou. To jsou jedny z nejčastějších vážných úrazů,“ popisuje Aleš Bárta a dodává, že celý projekt je hrazený právě díky finančním příspěvkům od dárců. Díky první pardubické benefici, které se konala v místním divadle před třemi lety, se do Itiba dostalo 740 tisíc korun. Peníze tehdy pomohly vybavit operační sál a z části pokryly nákup terénní sanitky.
Na začátku byla v Itibo jediná budova, která sloužila jako ambulance. Dnes tu stojí zubní ordinace, porodní sál, operační sál i laboratoř. Nasazení celého týmu během slavnostního večera ocenila i velvyslankyně Margita Fuchsová: „Jakákoliv podpora v této části Keni je neuvěřitelně vítaná, protože zdraví je jedna z nejdůležitějších věcí. Jsem přesvědčená, že zdravotnické zařízení, které v Itibo vzniklo, je něco fantastického. Oceňuji nadšení Aleše Bárty i jeho spolupracovníků, pro celou oblast je to obrovské požehnání.
Bethany dům pomoci z. ú. se zaměřuje svým působením na prolínání generací, terapeutickou a duchovní péči o seniory a podporu projektů spojených s dopadem na zvyšování kvality života. Působí na území města Pardubice od roku 2016 a její členové pomáhají především v domovech důchodců a jsou součástí sociálních projektů.
Mezinárodní humanitární organizace ADRA poskytuje pomoc lidem v nouzi. Má zastoupení ve více než 130 zemích světa, v České republice působí od roku 1992. Společnost se zaměřuje na dlouhodobé rozvojové projekty, její pracovníci pomáhají rovněž při mimořádných událostech.
Zdravotnické zařízení Itibo se nachází v jihozápadní části Keni. Zaměřuje se na zdravotní péči lidem ze širokého okolí i na edukaci zdravotnického personálu. Nemocnice funguje díky sponzorským darům. Díky tomu ročně ošetří kolem 9 tisíc pacientů, v porodnici se narodí stovky dětí, zařízení poskytuje také stomatologickou péči. Do jeho činnosti se zapojuje i množství lékařů a mediků z České republiky.
Všem dárcům děkujeme za štědré dary i jejich podporu, bez které by Itibo nemohlo fungovat.

Fotografie poskytl p. Sejkora...moc děkujeme :-)

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti