Upravit stránku

Zprávy z roku 2009

24. 12. 2009Bárta Aleš
Vážení přátelé a spolupracovníci, s nadcházejícími vánočními svátky Vám všem přeju hodně klidu, rodinné pohody a spousty dárečků. V novém roce 2010 hodně zdraví, štěstí a spokojenost. Velmi moc Vám děkuji za podporu našeho zdravotnického projektu a těším se na další skvělou spolupráci s Vámi . Aleš

22.11.2009 Další skvělá zpráva Od společnosti Dina - Hitex spol.s r.o. jsme obdrželi dar- zdravotnický materiál - operační roušky, tampony sterilní v různých velikostech, katetry, sondy a další vybavení naší ambulance a zákrokového chirurgického sálku. Vše v celkové hodnotě neuvěřitelných 131.552 Kč. Velmi moc děkujeme za tuto podporu projektu.

Společnost Dina - Hitex spol s r.o. http://www.dina-hitex.com , se zabývá výrobou spotřebního zdravotnického materiálu a je jedním z významných výrobců tohoto materiálu v Evropě. Kromě České Republiky jsou výrobky DINA – HITEX prodávány rovněž ve Spolkové republice Německo, v Rakousku, Velké Británii, Nizozemí, Švýcarsku, Francii, Maďarsku, Polsku, Litvě, Lotyšsku, Rusku, Chorvatsku, Izraeli a dalších zemích světa.

7.11.2009 Štáb režiséra Zdeňka Trošky se vrátil z Keni .....první dva dny natáčení proběhly ve areálu české nemocnice ve vesnici Itibo. Pro všechny zúčastněné to byl silný zážitek. V průběhu natáčení se v nemocnici narodilo miminko – což se poznalo podle radostného pokřiku ve svahilštině, který se rozléhal nemocnicí. Na miminko se pak část štábu včele se Zdeňkem Troškou šla podívat, a předala mamince drobné dárky. Do Itiba se na natáčení přijela podívat i česká velvyslankyně v Keni, paní Gita Fuchsová, v doprovodu konzula pana Jaroslava Mandyse. Zdeněk Troška předal za asistence paní velvyslankyně nemocnici v Itibo charitativní dar z Bohušovických mlékáren – nutriční nápoj Nutrilac....
Dále se natáčelo na letišti v Kisumu, městě ležícím u Viktoriina jezera, pak v pralese Kakamega, který patří k posledním pozůstatkům opravdové a divoké přírody. Po náročném a mnohahodinovém přejezdu se pokračovalo v Naivashe a následně u jezera s plameňáky v Nakuru. Více informací o připravovaném filmu se můžete dočíst na http://www.doktorodjezerahrochu.cz .
Velmi děkuji celému štábu, hercům, paní Slavíkové, Bobu Kleplovi, Jardu Šmídovi a dalším, v čele s panem Troškou , za skvělou propagaci našeho projektu .
Pár fotografií z natáčení najdete na podstránce "Natáčení filmu - režisér Z.Troška.

6.11.2009 A skvělé zprávy pokračují Iveta Lutovská, Česká Miss 2009 a patronka našeho projektu v Itibo , nafotila na jeho podporu kalendář s názvem Itibo. Veškerý výtěžek z prodeje kalendáře bude věnován na konto projektu a využit při realizaci výstavby lůžkové budovy s operačním sálem a dvěma lůžky intenzivní péče.

Kalendář bude nafocen ve stylu „black and white“ fotografem Richardem Nowakem (www.nowak-krizova.cz) a bude mediálně propagován. Křest je plánován na začátek prosince v klubu Solidní Nejistota v Praze.

"V případě Vašeho zájmu Vám ráda vyjdu vstříc a nechám vytisknou speciální edici, kde na titulku kalendáře nechám vytisknou Vaše logo se sloganem, že pomáháte nebo jen s logem, jak se domluvíme… Charitativní kalendář potom můžete v podstatě prezentovat jako Váš ve společné spolupráci se mnou J".

Těším se na Vaši spolupráci!

S pozdravem, Iveta Lutovská, Česká Miss 2009

Cena jednoho kalendáře o 13 fotkách + jedna stránka reportážních fotek z mého pobytu ve zdravotnickém zařízení i Itibu je 500Kč.

5.11.2009 Skvělá zpráva o spolupráci Další materiální pomoc od našeho stálého partnera, společnosti Zeiss spol. s.r.o http://www.zeiss.cz/ - Společnost Zeiss, věnovala našemu projektu v Itibo věcný dar - přístroj - mechanický fokometr, který je určený pro přesné měření dioptrických čoček. Tento přístroj bude v Itibu využíván pro měření brýlí, které jsme od Vás obdrželi ve vyhlášené sbírce "Dejme brýle Africe". Tím zajistíme, že pacient dostane opravdu brýle podle své oční vady a nutné korekce. Hodnota tohoto daru je 25.000 Kč. Velice děkujeme za Vaši opakovanou spolupráci.
Před časem tato společnost věnovala krásný mikroskop pro naši laboratoř.

3.11.2009 Důležitá zpráva Vážení přátelé, došlo ke změně čísla účtu pro náš keňský projekt. Účet je stále vedený u ČSOB s číslem 85358/0300 pod variabilním symbolem 151. Finanční prostředky vložené na tento účet a s tímto v.s., jsou využívány pouze na rozvoj zdravotnického zařízení v Itibu.

Služba DMS se nemění, stále platí, že na telefonní číslo 87777 se odešle textová zpráva ve tvaru DMS KENA.

1.11.2009 Humanitární dar od akciové společnosti MEDIN Skvělá zpráva :-) - společnost MEDIN, a.s. se sídlem v Novém městě na Moravě http://www.medin.cz , věnovala našemu zdravotnickému projektu v Itibu lékařské stomatologické nástroje, v celkové hodnotě 14.850 Kč. Téměř kompletní sada nástrojů velmi výrazně rozšířila naše stávající vybavení a tím jsme získali možnost nepřetržitě ošetřovat pacienty i mezi časově náročnou sterilizací použitých nástrojů.
Velmi Vám děkujeme za pochopení a vstřícnost naší žádosti o spolupráci :-) .

1.11.2009 Přidány nové fotografie z červencové cesty Ivety Lutovské, České Miss 2009 do Itiba a z jejího pobytu tam. Podle fotografií uvidíte, že Iveta, která se stala patronkou našeho projektu v Keni, není jenom krásná "panenka" pro přehlídková mola, ale i dívkou, která se umí postavit k závažným situacím, kdy jde o zdraví a nebo život pacientů. Fotografie, které nám věnoval doprovázející profesionální fotograf Jiří Hermann www.hermina.cz , ukazují jak si Iveta na této náročné cestě vedla. Při náročné noční službě na ambulanci se do ošetřování těžce popáleného dítěte zapojila i výkonná ředitelka této soutěže, Jitka Bělušová :-).
Na fotografie se vztahuje autorské právo. Bližší info na www.hermina.cz.

6.7.2009 Třetí skupina studentů LF UK přiletěla do Keni V pořadí, již třetí skupina studentů, přiletěla na stáž do keňského Itiba. Dva studenty, Jana Hlodana a Matůše Tomka, doprovází opět lékař, MUDr.František Stejskal. Tentokrát za stomatology přiletěla medička Petra Vobůrková a Eva Štroblová. Přednášející studentkám v praxi a zároveň ošetřujícím lékařem našich pacientů je MUDr.Lukáš Comba, také z Výzkumného ústavu stomatologického v Praze. Všichni v Itibu budou pracovat pět týdnů. Jejich pracovní úspěchy můžete sledovat ve zprávách a přiložených fotografiích. Zároveň se omlouvám za pozdní aktualizace, ale nebyl dostačující internetový signál na tvorbu stránek.Info budou ukládány do podsekce "Stáž mediků - červenec/srpen 2009

5.7.2009 Přídány fotografie do podsložky "Česká Miss 2009 - Iveta v Itibu" Postupně budou přidávány další fotografie, které poskytl Jiří Herman ml. - http://www.hermina.cz a který byl doprovázejícím profi fotografem Ivety. Také doplním články, které o této cestě do Keni vyšly v českých médiích.

8.6.2009 Česká Miss Iveta Lutovská odlétá 24.6. do keňského Itiba Česká Miss 2009 Iveta Lutovská (25) se zanedlouho vydá do exotické Keni, kde se v rámci charitativního projektu zapojí do pomoci nemocným! Sama netuší, co všechno ji tam potká, ale na práci v nemocnici se těší.

„Jsem ráda, že můžu pomoci. Na čtrnáct dní odjedu do Keni, kde se budu snažit pomáhat druhým," řekla Iveta na oficiálním představení projektu, ve kterém se stává patronkou zdravotnické pomoci humanitární organizace ADRA v Keni.
více najdete na odkazu : video.super.cz/supervidea/supervidea-doporucujeme/

Info a zajímavosti o cestě Ivety do Keni můžete sledovat i s fotkami v podsložce "Česká Miss, Iveta v Itibu".

1.6.2009 Filmový štáb režiséra Zdeňka Trošky se připravuje na natáčení v Itibu Režisér Zdeněk Troška se vrhá na další film. Komedii Doktor od jezera hrochů ovšem nebude natáčet na české vsi, nýbrž v africké džungli. Část děje filmu, jehož scénář vznikl na motivy stejnojmenného románu Miloslava Švandrlíka, se totiž odehrává v tropické Africe. Tam na hlavního hrdinu doktora Dobeška čekají strasti a pasti v podobě divoké zvěře, hadů a tropických nemocí.
Podle něj přitom právě nemocnice v Itibo, kam směřují, leží v lokalitě, která podobou jako by vypadla ze stránek předlohy. "Když jsme dostali k dispozici fotografie, okamžitě jsme se rozhodli, že se na místo vydáme osobně a uděláme obhlídky," dodal Troška...
celý článek je na : kultura.idnes.cz/troska-jede-do-afriky-za-hrochy-budou-vystupovat-v-jeho-novem-filmu-1p7-/filmvideo.asp

1.6.2009 V Keni bude pomáhat i Česká Miss Iveta Lutovská Humanitární organizace ADRA našla pro svůj projekt zdravotnického střediska v Keni výjimečnou patronku. Stala se jí nová Česká Miss Iveta Lutovská.

Miss Iveta odcestuje přímo do střediska v obci Itibo 24. června v doprovodu své manažerky Jitky Bělušové a manažera projektu Aleše Bárty. Na místě stráví více než týden, během kterého bude místním zdravotníkům pomáhat při základním ošetření pacientů, kvůli kterému absolvuje také krátké odborné školení.

celou zprávu najdete na www.adra.cz/adra/cz/press-centrum/tiskove-zpravy/seznam-zprav/v-keni-pomaha-i-ceska-miss.html

30.4.2009 Příprava další, letní stáže pro studenty LF ČR Od první, lednové stáže studentů uběhlo pár týdnů a již připravujeme ve spolupráci s MUDr.Stejskalem, letní stáž mediků LF. Opět předpokládáme, že tým budou tvořit odborníci - lékaři z odd.tropické medicíny nemocnice Bulovka a lékař - specialista v oboru stomatologie. Předběžný termín odletu je stanoven v první polovině měsíce července.

4.3.2009 První letošní mise studentů LF a lékařů byla úspěšně ukončena

V minulých dnech se vrátili účastníci mise z itibského zdravotnického zařízení. Celý pobyt studentů a lékařů v Keni proběhl úspěšně a všichni jej přečkali ve zdraví a bez úhony. Pobyt byl s ohledem na nenadálé neštěstí výbuchu cisterny s benzínem rozdělen na tři části. V první, se studenti a lékaři věnovali pacientům v Itibu, pak jsme se přesunuli do vzdáleného města Nakuru, kde jsme poskytovali základní ošetření těžce popáleným a po zhruba deseti dnech jsme se opět vrátili zpět do Itiba a pokračovali ve své plánované práci.

Studenti během pobytu v místní nemocnici v Nakuru získali cenné zkušenosti z práce ve velmi odlišných podmínkách nemocniční péče. Poznali také, jak složité je ošetřovat pacienty, když chybí nejzákladnější materiál a nástroje. Ale i přes všechny tyto problémy a neustálý stres se skvěle vyrovnali s nastalou situací a svojí prací zachrálili mnoho životů a dalším lidem pomohli zmírnit utrpení z popáleninového traumatu. Za tuto reprezentaci České zdravotnické pomoci moc děkujeme.
Paní velvyslankyně uspořádala před odletem studentů a lékařů na své rezidenci v Nairobi slavnostní večeři, kde všem poděkovala za jejich práci v humanitární a zdravotnické pomoci při ošetřování zraněných v nemocnici Nakuru. Současně předala oficiální děkovné dopisy za jejich práci a reprezentování dobrého jména České republiky v zahraničí.

12.2.2009 Medici v akci – čeští studenti medicíny zasahují v Keni (převzato z webu Ministerstva zahraničních věcí ČR - Nairobi)

Čeští medici a lékaři zachraňují životy v keňské nemocnici v Nakuru, která je po nedávném výbuchu cisterny přeplněná popálenými pacienty. Pod rukama jim stále umírá několik lidí denně. „Procházejí si peklem, stejně jako si jím předtím prošli ti popálení,“ říká iniciátor záchranné akce Aleš Bárta. (iDNES.cz)

Srocení davu je u kteréhokoliv neštěstí v Keni otázkou několika minut. Když se v sobotu 31. ledna u města Molo převrhla cisterna s benzínem, zpráva se bleskově rozkřikla. Z okolních strání se začali okamžitě sbíhat vesničané s kanystry, láhvemi nebo plechovkami. Přivolaní policisté.... celý článek, včetně fotografií je na prokliku MZV ČR/Nairobi : www.mzv.cz/nairobi/cz/zpravy_a_udalosti/odkazy_v_tisku/medici_v_akci_cesti_studenti_mediciny.html

9.2.2009 V Nairobi proběhla výstava projektů české rozvojové spolupráce ve východní Africe

Na výstavě představila ambasáda ČR v první polovině února celkem 15 různých českých projektů a neziskových organizací, které působí ve východní Africe. Jako prostor posloužila vstupní hala kulturního centra Alliance Francaise, které se nachází přímo v centru města a projde jí denně několik stovek návštěvníků.

Ministryně Esther Murugi Mathenge zahájila výstavu společně s českou velvyslankyní Margitou Fuchsovou za účasti mnoha velvyslanců, odborníků OSN, zástupců podnikatelské sféry a především místních sociálních pracovníků, kteří spolupracují s českými projekty.

Další informace, včetně fotografií z akce jsou na stránkách Ministerstva zahraničních věcí ČR, voz odkaz a proklik :

www.mzv.cz/nairobi/cz/zpravy_a_udalosti/v_nairobi_probehla_vystava_projektu.html

8.2.2009 Situace v nemocnici se nezlepsuje Stale jsou privazeni dalsi a dalsi zraneni ze zdravotnickeho zarizeni v blizkosti vybuchu cisterny, z male nemocnice v Molo. Jejich stav je vetsinou velmi vazny a na tele maji velmi rozsahle popaleniny. Opet zaciname mit problemy s leky a zdravotnickym materialem. Pacienti jsou celkem na ctyrech budovach. My hlavne pracujeme na budove cislo 9, kde jsou nejtezsi pacienti.

Dostavam radu dotazu, jak je mozne pomoci. Prosim, nejlepe napr. poslanim darcovske sms zpravy ve tvaru DMS KENA na cislo 87777 [platne pro vsechny operatory] a nebo primo na ucet projektu Itibo, cislo 555 444 000 / 0300 , variabilni symbol 200 a do poznamky vepiste EMERGENCY NAKURU . Tim vime, ze castka je urcena na mimoradnou situaci a nakup zdravotnickych potreb a leku pro tezce zranene.

Velmi moc Vam dekuji a verte, ze delame co je v nasich silach, abychom postizenym pomohli.

7.2.2009 Prace v nemocnici pokracuji Reditel ADRA CR uvolnuje z Pohotovostniho fondu ADRA UL financni castku na nakup zdravotnickeho materialu, ktery nam v prubehu dvou dnu osetrovani zacina chybet. Hlavne to jsou sterilni gazy. Pres telefon se spojujeme se spolecnosti Harleys v Nairobi a domlouvame za tuto castku material. Podarilo se nam sehnat a objednat neuveritelnych 33 tisic kusu tohoto sterilniho materialu.

Situace v nemocnici je stale dramaticka. Velvyslankyne CR v Nairobi, pani Gita Fuchsova je s nami v telefonnim kontaktu a pripravena kdykoliv pomoci. Posila za nami stab Ceske televize, ktery se prave nachazi v Nairobi, aby o tragedii a nasi praci v nemocnici natocit do hlavnich zprav na CT1 reportaz. Jeji kopie z CT1 je na adrese:

http://www.ct24.cz/vysilani/2009/02/07/1097181328-209411000100207-19:00-udalosti/?index%5B%5D=71186

6.2.2009 Osetrujeme tezce zranene v nemocnici Nakuru Dostavame od nasich ceskych kamaradek, Dany a Zuzky, ktere pracuji v nairobske pobocce spolecnosti Delloite castku 40.000 kenskych silinku. Pani velvyslankyne poskytla castku 20.000 kenskych silinku a Ales tuto hotovost doplnil o 32.000 kenskych silinku, aby mohl byt okamzite zakoupeny zdravotnicky material na osetrovani tezce popalenych. V Nairobske spolecnosti Harleys nakupujeme infuzni roztoky, sterilni gazove ctverce, spec.popaleninove mastne gazy a mnoho dalsich veci za 92 tisic silinku a odvazime do nemocnice v Nakuru, kde zahajujeme osetrovani ve spolupraci s Lekari bez hranic.

Situace v nemocnici je velmi dramaticka, stale jsou privazeni dalsi tezce zraneni, jejichz popaleniny jsou az na 80 procentech tela. Bohuzel i mnoho pacientu ztracime kazdy den. Jejich popaneni je neslucitelne se zivotem. Vetsinu tvori deti a muzi do 30 let.

2.2.2009 Vybuch cisterny s benzinem Čeští zdravotníci - lékaři a studenti medicíny, kteří v itibském zdravotnickém zařízení vykonávají plánovanou měsíční stáž tropické medicíny reagují na vzniklou naléhavou situaci v důsledku výbuchu cisterny, převáženící benzín. Tragédie se stala cca 100 km od české humanitární nemocnice v západní části Keni. Na místě okamžitě zemřelo přes 100 lidí, včetně žen a dětí. Další desítky lidí byly těžce popáleni a poraněni v důsledku exploze.
Včera navštívil koordinátor projektu Aleš Bárta s lékařkou Jarmilou Klieščikovou místní nemocnici v Nakuru, kam bylo z místa nehody dopraveno více než 65 velmi těžce popálených.

"Situace v nemocnici je velmi dramatická. Nemocnice nezvládá takový příliv těžce zraněných, kteří mají po těle rozsáhlé popáleniny. Řada z nich až na 90 % těla, což je již téměř neslučitelné se životem". Obzvláště v podmínkách místní nemocnice, kde chybí základní zdravotnické vybavení, materiál na převazy, infůzní roztoky a další medikamenty. Na místě pomáhá místní Červený kříž a v době našeho odchodu z nemocnice právě dorazil logistický tým Lékařů bez hranic. Do nemocnice byli přivážení i s odstupem několika dnů od nehody další těžce popálení, kteří prvotně zůstávali v místě výbuchu.
Vedení nemocnice v Nakuru velmi uvítalo naší nabídku fyzické pomoci, kterou můžeme nabídnou formou ošetřování zraněných. Rovněž jsme přímo z nemocnice kontaktovali Velvyslanectví ČR v Nairobi, paní velvyslankyni Gitu Fuchsovou s žádostí o možnou finanční podporu prostřednictvím úřadu na nákup základních zdravotnických materiálů a léků. Současně jsme popsali situaci v nemocnici. Paní velvyslankyně okamžitě přislíbila aktivní pomoc při shánění finančních prostředků."
Současně byl o situaci informován ředitel humanitární organizace Adra ČR Jan Bárta, který rovněž přislíbil pomoc. Tým českých zdravotníků zajistí zdravotnický materiál a léky na několik dnů.

Aleš Bárta, koordinátor projektu - pro tiskovou zpravu.

28.1.2009 Prvni zprava z Itiba Dobrý den z Afriky. Tak Vás opět konečně moc zdravím z našeho Itiba. Na úvod musím napsat, že jsem zde sice už od 4.ledna, ale bohužel tentokrát byl itibský čas hoooodně vytížený a tak jsem moc nestíhal napsat zprávu dříve. Ale trochu popořadě.I přes svátky jsme intenzívně pracovali na uskutečnění další cesty do Keni, která byla plánována s odletem 4.1. a příletem do ČR 28.2. Narychlo jsme domlouvali s několika farmaceutickými společnostmi a prodejci zdravotnického materiálu jejich dodávky, plánovali další stáž se studenty a zařizovali řadu průvodních dokladů pro keňské celníky. Nakonec se vše podařilo do odletu vyřídit..... ]

27.1.2009 Zubni ambulance je v provozu Uspesne se podarilo dovybavit zubni ambulanci nastroji a vyplnovymi hmotami a mohl byt zahajen provoz. MUDr.Dudek se velmi svedomite ujal netrpelive cekajicich pacientu, jejich pocty se den ode dne uspesne zvysovaly. Nakonec muselo dojit k planovanemu objednavani pacientu na dny a hodiny. V zubni ambulanci osetrujeme jak dospele, tak i detske pacienty ze sirokeho okoli nasi spadove oblasti, ale i mimo ni.

26.1.2009 Druha staz studentu mediciny Do Keni priletela skupinka studentu 1.lekarske fakulty UK Praha - Jakub Moravec,Barbora Sedlackova, Katarina Florealova, Radka Hostasova a jedna studentka Masarykovy univerzity v Brne, Aneta Polackova. Soucasne s nimi prileteli i MUDr.RNDr.Frantisek Stejskal, PhD. a MUDr.Jarmila Kliescikova, odbornici na tropickou medicinu 1.lekarske fakulty UK Praha. Lekari budou studentum nejen prednasejicimi obor tropicke mediciny v realu africkeho venkova, ale spolecne budou osetrovat i bezna onemocneni pacientu v nasem zarizeni.

Skupinu lekaru a studentu doplnil i MUDr.Michal Dudek, stomatolog, ktery pomuze s dovybavenim zubni ambulance a nasledne zahaji jeji provoz. Lekar rovnez pracuje na 1.lekarske fakulte UK Praha.

6.1.2009 Prvni bryle jsou jiz v Africe První brýle ze sbírky "Dejme brýle Africe" byly symbolicky předány osobně, obchodním ředitelem Oční kliniky Lexum, panem Viktorem Korčekem, MBA do rukou, vedoucího projektu keňské nemocnice Itibo, pana Aleše Bárty.

První brýle tak došly na místo určení dne 7.1.2009 v odpoledních hodinách. V.Korček měl také tu čest osobně se setkat a prodiskutovat projekt sbírky s velvyslankyní České republiky v Keni, s paní Margitou Fuchsovou. Paní velvyslankyně projekt Oční kliniky Lexum pochválila a poděkovala za budování dobrého jména naší země na africkém kontinentu. Sbírka brýlí nadále pokračuje, denně přichází na kliniky Lexum další a další brýle, které pomohou nemajetným Afričanům při jejich každodenním životě.

Klinika tímto děkuje všem, kteří sbírku podpořili a to jak svým osobním příspěvkem, či medializací akce. [prevzato z www.lexum.cz]

5.1.2009 Jsme v Keni Na projekt take priletela pani profesorka MUDr.Zuzana Brazdova z Masarykovy univerzity Brno, ktera v nasem zdravotnickem zarizeni Itibo a jeho okoli, bude delat monitoring vyzivy deti a jejich prospivani. Soucasne bude v pripade potreby instruovat mistni zdravotnicky personal a rodice deti k naprave problemu spojenych s vyzivou.

Stav DMS Vámi zaslaných za rok 2008 přesáhl číslo 1.000. To je skvělá zpráva, které si moc vážíme. Výše financí pro projekt v Itibo je tedy 28.350 Kč. Paradoxem je, že např.cena jedné kávy v naší restauraci, v hodnotě 30 Kč, může nákupem léků v Keni zachránit život např. těžce nemocnému dítěti na malárii. V Keni se tato "káva" znásobí 4x (kurzem převodu financí) a opravdu se nejedná o zanadbatelnou částku, kterou nám posíláte.
Můžete nám pomoci pomáhat odesláním SMS zprávy ve tvaru DMS KENA na číslo 87777 (pro všechny operátory). Předem Vám moc děkujeme!

04.01.2009 Příprava další cesty do Keni vrcholí I přes právě uplynulé svátky vánoční a Nový rok jsme stále intenzivně pracovali na přípravě další cesty do Keni. Právě dnes, 4.1. v odpoledních hodinách, odlétám na další plánovanou cestu do Itiba. Účelem této mise je spolupráce s prof.MUDr.Brázdovou z Masarykovy univerzity v Brně, která bude v našem zdravotnickém zařízení a přilehlých vesnicích provádět výzkum se Světovou zdravotnickou organizací. Cílem je osvěta místních lidí ve výživě dětí od 0-2 roky, aby se předešlo jejich podvýživě. V průběhu ledna přiletí skupina studentů medicíny pod vedením MUDr.Stejskala a MUDr. Kliesčákové z odd.tropické medicíny nemocnice Bulovka Praha. Pod jejich odborným dohledem budou studenti získávat zkušenosti s nemocemi afrického kontinentu. Současně s nimi přiletí i MUDr.Dudek z Výzkumného ústavu stomatologického Praha, se kterým nejprve dovybavíme zubní ambulanci a následně zahájí stomatologické ošetřování pacientů.

Na přípravě této mise se významně podílely tyto společnosti, kterým moc děkujeme:

  • Herbacos- Bofarma Pardubice - věnovali léky v desítkách tisíc korun
  • Pohotovostní lékárna v Hradci Králové pod vedením p.Mgr.Holubové - poskytli léky s výraznou slevou
  • Zdravotnický materiál - Velkoobchod Vernerových - poskytli zdravotnický materiál se slevou
  • Prime-Safety,s.r.o Praha - věnovali novou výstražnou sirénu do našeho záchranného vozidla a také řadu dalších věcí k vybavení vozu výstražnými prostředky v hodnotě přes 10.000 Kč.

04.01.2009 Co se podařilo za uplynulý rok 2008

Naši plánovanou cestu na leden 2008 jsme museli odložit až na 15.března z důvodů špatné bezpečnostní situace, když zemi zachvátily politické nepokoje se stovkami mrtvých a tisíci lidí zraněných. Po příjezdu do Itiba jsme našli nedaleko od nás uprchlický tábor, kde téměř bez jídla strádalo na 2.000 uprchlíků. ADRA ČR poskytla okamžité fin.prostředky na primární potravinovou pomoc a také jsme v táboře poskytovali zdravotnickou pomoc.
vybudování zubní ambulance v areálu zdravotnického zařízení Itibo, čímž jsme rozšířili stávající zdravotnickou péči o další možnost ošetření
ošetření několika stovek místních lidí
zahájení spolupráce se studenty medicíny, kteří se poprvé účastnili v červenci - září, odborné stáže v zařízení Itibo

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti