Upravit stránku

Zprávy z roku 2008

24. 12. 2008Bárta Aleš
24.12.2008 Vážení přátelé a spolupracovníci, s nadcházejícími vánočními svátky Vám všem přeju hodně klidu, rodinné pohody a spousty dárečků. V novém roce 2009 hodně zdraví, štěstí a spokojenost. Velmi moc Vám děkuji za podporu našeho zdravotnického projektu a těším se na další skvělou spolupráci s Vámi . Aleš

11.12.2008 Zpěvák Petr Kotvald je dalším z řady celebrit, které se v předvánočním čase rozhodly podpořit charitu - Výtěžek z jeho koncertů poputuje na dobrou věc! Vánoční turné Petra Kotvalda je v plném proudu. Šňůru koncertů pod názvem Vánoce hrajou glórijá odstartoval první vánoční koncert koncem listopadu. Celé turné má za cíl podpořit dobročinnou sbírku Dejme brýle Africe, jejímž je Petr Kotvald patronem. „Advent je tím pravým časem pro pomoc potřebným. Proto budou všechny mé vánoční koncerty zároveň sběrnými místy sbírky Dejme brýle Africe," říká zpěvák a dodává: „Od zahájení sbírky v říjnu tohoto roku jsme již nasbírali několik tisíc brýlí, které už v lednu odešleme do Afriky. Jsem rád, že mohu být patronem dobré věci.“ Sesbírané brýle podle něj poputují do české nemocnice v Tibo v africké Keni, kterou zřizuje organizace ADRA. „Celý projekt vznikl na základě myšlenky, že kliniky našeho typu díky svým laserovým operacím, kterých je v poslední době čím dál víc, vlastně vytvářejí vedlejší produkt v podobě dioptrických brýlí, které naši pacienti už nebudou potřebovat. Vedle toho naopak v Africe je brýlí nedostatek a lidé si je tam nemůžou dovolit,“ říká pan Viktor Korček.

3.12.2008 Může Antonín Dvořák přispět na pomoc Keni...? - Může, a nejen on. Spolu s ním přispěli návštěvníci benefičního koncertu ...et in terra pax..., jehož výtěžek 12 000 korun podpoří jeden z projektů Adry, rekonstrukci zdravotnického zařízení v africké Keni. Pořádající agentura Blue Season Art Agency pozvala přední umělce, kteří vystoupili bez nároku na finanční odměnu. Pořadatelům i hudebníkům se podařilo jemným propojením sborových i sólových vystoupení vytvořit silný hudební zážitek. Děkujeme všem, kdo tuto akci podpořili.

25.11.2008 Vážení přátelé, s velkou radostí sděluji, že jsme pro náš projekt v keňském Itibo, obdrželi od Vás k dnešnímu dni celkem 992 DMS , v celkové hodnotě 26.784,- Kč. Tato částka byla připsána na účet. Moc Vám všem děkuji za skvělou spolupráci a pomoc a velmi si vážíme spolupráce s Vámi.

23.11.2008 Ze zpráv našich studentů medicíny, odesílaných z Itiba - Tak konečně přinášíme zprávičky, které naši studenti medicíny, při stáži v Itibo, odesílali domů. Při jejich pročítání si můžete udělat představu o africkém životě, zážitků a poznatků, viděných jejich očima. Zprávy jsou uloženy v podskupině "Stáž mediků LF..."

5.11.2008 Zveme vás na koncert, jehož cílem je podpořit projekt v Itibu - „…et in terra pax…“, neboli „...a na zemi pokoj...“. To je název koncertu duchovní hudby, který se uskuteční v pátek 28. listopadu od 18.30 v koncertní síni FOK, v kostele sv. Šimona a Judy v Praze. Program sestává z komorní a sborové duchovní hudby převážně českých autorů, interprety jsou mladí umělci špičkové úrovně (mezzosopranistka Karolína Berková-Bubleová, sopranistka Terezie Švarcová, houslista Lukáš Kuta, barytonista Luděk Koverdynský, varhaník Drahoslav Gric, varhaník a dirigent Jan Steyer, klavírista a hráč na bicí nástroje Jan Linhart), a také dva přední pražské sbory – Pražský smíšený sbor (um. vedoucí Miroslav Košer) a Vysokoškolský umělecký soubor UK (um. vedoucí Jakub Zicha). Všichni umělci vystoupí bez nároku na honorář. Vstupenky lze koupit v síti Ticketpro anebo přímo v Blue Season Art Agency. Plakát si můžete prohlédnout zde... adraplakat2-7.pdf (606 KB) . Další info na www.adra.cz. Těšíme se na Vaši účast. Zakoupením vstupenky podpoříte dobrou věc . Děkujeme

14.11.2008 Příprava další cesty do Keni v lednu 2009 - Letecká společnost SN Brussels Airlines, prostřednictvím svého českého zastoupení - paní Valešové, opět velice ochotně vyšla vstříc naší žádost o povolení nadváhy k převozu léků a zdravotnického materiálu. Povolila nám 20kg nad běžný váhový limit. Povezeme tedy celkem 66kg. Opakovaně skvělá spolupráce, za kterou moc děkujeme!

12.11.2008 Další uvedení sběrných míst pro sbírku brýlí - Jak jsme již uvedli v aktuálních zprávách ze dne 21.1.2008, do našeho projektu a pomoci místním lidem se zapojilo i Hradecké oční sanatorium a Oční optika Panenka v Hradci Králové. Spolupráci iniciovala zdravotní sestra Denisa Sodomková-Mynářová , která v sanatoriu pracuje. Cílem spolupráce bylo uspořádání sbírky použitých a nepotřebných brýlí, které budou změřeny, označeny a pak je dovezeme do Keni. Tam budou pod dohledem a předchozím vyšetřením pacienta, lékařem předány. Tato iniciativa sestřičky Denisy odstartovala projekt, do kterého se následně, po několika měsících, zapojily i ostatní oční kliniky Lexum. Zde jsou další sběrná místa:

  • Hradecké oční sanatorium - Kukleny, Hradec Králové
  • pobočka HOSu v Nymburce
  • Ordinace dr. Lehké v Kladně
  • Oční optiky Panenka po celém HK
  • Oční ambulance dr.Zaydlarové, Ulrichovo nám. HK

5.11.2008 Další materiální pomoc od našeho stálého partnera, farmaceutické společnosti Herbacos-Bofarma z Pardubic www.hbf.cz - Společnost Herbacos-Bofarma věnovala našemu projektu v Itibo věcný dar - léky, pro ošetřování zraněných a nemocných. Celková hodnota tohoto daru je 52.140 Kč. Velice děkujeme za Vaši opakovanou spolupráci.

Oční klinika Lexum zahájila akci s názvem DEJME BRÝLE AFRICE!

Úkolem sbírky je shromáždit funkční dioptrické brýle, které už jejich majitelé nenosí či nepoužívají, a poslat je lidem v nemocnici v Itibo v Keni, kterou zřizuje organizace ADRA (www.kena.websnadno.cz). Pokud počet brýlí převýší poptávku z Itiba, poputují další brýle do organizace Vision Aid Overseas, která má za tímto účelem rovněž vybudovanou síť distribučních míst. Organizátorem sbírky Dejme brýle Africe je v rámci České republiky Oční klinika Lexum, která celou akci zahájila ve své pobočce v Českých Budějovicích. Právě odtud brýle do Afriky poslali Petr Kotvald, Tomáš Krejčíř a Jiří Mádl, kteří letos na klinice Lexum podstoupili operace očí. www.lexum.cz Celá sbírka je časově neomezena, lidé tak mohou v následujících dnech své nepoškozené brýle přinést do poboček kliniky Lexum v Praze, Ostravě a Českých Budějovicích. Dlouhodobým partnerem je DK Metropol v Českých Budějovicích a www.mojemesto.cz

Sběrná místa:

  • Oční klinika Lexum Praha Oční klinika Lexum Ostrava Oční klinika Lexum České Budějovice
  • U Společenské zahrady 3 Masná 3a Česká 66
  • 140 00, Praha 4 - Krč 702 00, Ostrava 1 370 01, České Budějovice

ADRA v Trialogu - ADRA spolupracuje s mezinárodním informačním serverem Trialog, který zpravuje členské státy Evropské unie o rozvojových aktivitách neziskových organizací. Aktuální článek Adry o stáži českých mediků v Keni je publikován na webu Trialogu a stane se i součástí newsletteru, který se každý měsíc rozesílá v celé EU, a zvláště v nových členských státech.

http://trialog-information-service.blogspot.com/2008/09/czech-adra-project-in-kenya.html

19.9.2008 Rádio Český rozhlas 6 - reportáž ze stáže studentů - Studenti medicíny, Lenka Kotačková a Michal Tomek, byli pozváni do studia Českého rozhlasu 6. V reportáži "Zaostřeno na lidská práva" povídali o svých zážitcích z mise v Keni. Za Adru vše doplňoval Tomáš Knaibl, koordinátor projektu. Záznam této reportáže si můžete poslechnout a přehrát na adrese: http://www.rozhlas.cz/default/default/rnp-player.html?id=00784846&br=48&s=

8.9.2008 První stáž studentů LF ČR byla úspěšně zakončena - První stáž studentů medicíny LF ČR byla dnes, v časných ranních hodinách, po pěti týdnech pobytu v Itibu, ukončena jejich odletem domů. Vrací se ve stejném počtu, v jakém do Keni přiletěli, tedy ve čtyřech [:-)] . Nikdo v průběhu pobytu neutrpěl žádné zranění ( s vyjímkou drobných řezných ran při přípravě oběda) a ani vážněji neonemocněl. Pouze se vyskytly drobné nevolnosti žaludeční a také střevní, což mělo u některých za následek drobný úbyt na váze [:-)] . Studenti po celou dobu pracovali velmi svědomitě na ambulanci a porodnici, včetně ošetřování mé maličkosti při onemocnění malárií, za což jim moc děkuji [:-)] .

Z mého pohledu a snad i z pohledu studentů, kteří v Itibu strávili pět týdnů, mise dopadla na výbornou a naše oboustranné představy byly zcela naplněny. Takže....budeme směle plánovat další cestu studentů na stáž do Itiba. Tentokrát ještě rozšířenou o studenty zubního lékařství, kteří by mohli v nové zubní ambulanci ošetřovat pacienty.

8.9.2008 Druhá, poslední zpráva z Itiba - "...mladý muž, který byl posekaný mačetou z důvodu „záletů“ za vdanou ženou. Manžel se to dozvěděl a tak vše řešil posekáním záletníka. Cílem prý bylo zabití, ale muž se ubránil. Přišel na ambulanci s podvázaným předloktím, na kterém měl rozšklebenou ránu, další zásek měl na kůži hrudní kosti s rozseknutou okosticí a pak na bérci nohy. Sezvali jsme studenty a jali se ošetřovat. Každý měl rozdělené úkoly a doktorka Lenka, hlavní ošetřující tohoto případu..." více na podstánce "Stáže mediků..."

8.9.2008 Itibo má zubní ambulanci - Společně s mediky jsme dokončili práce na zubní ambulanci. Už jen chybí drobný nákup výplňových hmot a několika málo nástrojů, lékař - zubař a můžeme začíííííít [:-)] .
Rádi bychom zahájili spolupráci s LF ČR - zubní lékařství a umožnili i těmto budoucím lékařům stáže v keňském Itibo.

7.9.2008 Nové fotografie - do podsložky "Stáž mediků LF - fotogalerie" byly vloženy nové fotografie. Zpráva bude následovat.

3.9.2008 Naši stážisti (zleva- Jarda,Bára,lékařka Lenka a Michal) se skvěle zapojili do práce na ambulanci a porodnici. Opakovaně ošetřují sečná zranění, většinou způsobená při napadení mačetou, dále pak zemědělské úrazy a zastaralá poranění s infekcí v ráně. Rovněž provádějí různá vyšetření a s místními zdravotníky konzultují možnou léčbu. Spolupráce s itibskými probíhá skvěle. Ti se snaží Čechům předat svoje znalosti v léčení tropických onemocnění a naopak naši předávají nabyté zkušenosti z českých nemocnic.

28.8.2008 První zpráva z Itiba - "...V pátek večer k nám přišla mladá rodička na porod. Čas se protahoval, porod ne a ne skončit. Nakonec jsme ji na sirénu a majáky odváželi do nemocnice. Byli jsme zvědaví, jak si s touto komplikací poradí místní nemocniční zdravotníci. Snaha dokončit porod trvala ještě dalších několik hodin pod dohledem místních sester a lékaře. Bohužel se ani jim nepodařilo vyčerpanou rodičku odrodit. Zkušená sestra za pomoci nějakého muže v zimní silonové bundě mačkala břicho, přetáčeli rodičku, ale nic nepomohlo. Odpoledne začali připravovat sál na porod císařským řezem a my jsme odjížděli zpět do Itiba. Za několik dní... "

3.8.2008 Medici navštívili největší keňský slum Kiberu - Již druhý den po příletu do Nairobi jsme společně navštívili nairobský slum Kiberu. Hlavním cílem bylo setkání lékařky Lenky Kotačkové (těsně před odletem z ČR promovala na 1.LF UK ČR) s její, na dálku adoptivní dcerou Abdallou. Lenka ji přivezla spoustu dárků a školních potřeb.

2.8.2008 Studenti medicíny se po zpožděném příletu do keňského Nairobi sešli s velvyslankyní ČR, paní Margitou Fuchsovou - Po náročné cestě do Keni, z důvodu zpoždění odletu letadla z Vídně, přestupu v Káhiře a pokračováním letu do Nairobi přes Johannesburg, se skupina českých mediků sešla s paní velvyslankyní ČR na její rezidenci. Paní doktorka Fuchsová je velmi vřele uvítala a setkání dále pokračovalo neformální formou za účasti několika dalších českých zástupců humanitárních organizací, kteří právě v zemi pracují. Studentka Aneta Poláčková se z rodinných důvodů cesty do Keni nemohla účastnit.

25.7.2008 Přípravy odletu do Keni vrcholí - V pondělí 28.7. odlétám do keňského Nairobi, kde po dvou dnech uvítám skupinu českých mediků z těchto fakult - Jaroslav Záveský - LF Hradec Králové, Barbora Jagerská - 3.LF UK Praha, Aneta Poláčková - LF Masarykova universita v Brně, Michal Tomek - Cambridge a již dostudovaná lékařka Lenka Kotačková.Zpět se vracíme 8.9. Studenti budou pracovat na ambulanci, porodnici a podle potřeby i v uprchlickém táboře Ekerenyo. TV reportáž o odletu je na http://www.mojetelevize.cz/adra/

11.7.2008 Příprava nové cesty do Keni - neuplynul ani měsíc od našeho návratu z třetí fáze projektu - "Zubní ambulance pro Itibo" a už usilovně připravujeme další odlet. Tentokrát budu odlétat se skupinkou pěti českých studentů medicíny. Ti budou v Itibu 6 týdnů pracovat na ambulanci a porodnici, seznamovat se s problematikou tropického lékařství v praxi a provádět osvětové programy ve škole Matutu. Tato první skupinka studentů odstartuje spolupráci s Lékařskými fakultami ČR a jejich studenty, zajímající se o zdravotní problematiku rovníkové Afriky. Odlet plánujeme na přelomu července a srpna.

9.7.2008 Zubní ambulance v Itibo - stávající zdravotnické zařízení jsme při naší tříměsíční humanitární cestě rozšířili o zubní ambulanci. Ta ještě potřebuje drobné dodělávky a pak už může být uvedena do provozu. Předpokládáme obrovský zájem o toto ošetření. Rádi bychom zahájili s českým zubním lékařem, který by v Itibo několik týdnů pracoval a popřípadě zaučil místního, keňského lékaře. V případě zájmu, prosím kontaktujte mě na barta.ales@seznam.cz

Článek z pera českého novináře, Jakuba Zahradníčka z návštěvy v našem Itibo http://xman.idnes.cz/ceska-nemocnice-v-keni-hrdy-majak-v-bouri-fdt-/xman-novinky.asp?c=A080613_163721_xman-novinky_fro

http://kubac.pise.cz/62581-danka-hlasi-o-vyletu-do-itiba.html

http://danuna.rajce.idnes.cz/Itibo/

6.7.2008 - desátá, poslední zpráva z Keni...hm, psaná z Čech ".....my jsme mezitím chystali pytle s cukrem a začali kilové dávky dávat do plastikových sáčků. Červený kříž začal s evidencí příchozích. Každý dostal tašku, kde byla mouka, sůl, cukr a deset banánů. Všichni děkovali a jejich radost byla upřímná......." dalsí pokračování v podrubrice

Vážení přátelé, s velkou radostí sděluji, že jsme pro náš projekt v keňském Itibo, obdrželi od Vás k dnešnímu dni celkem 599 DMS , v celkové hodnotě 16.173,- Kč. Tato částka byla připsána na účet. Moc Vám všem děkuji za skvělou spolupráci a pomoc . Aleš

KONCERT PRO KEŇU : ...přijměte prosím pozvání na KONCERT PRO KEŇU, který se bude konat v pondělí 26.května od 17. hodin v Plzni v budově Českého rozhlasu na nám. Míru. Podpoříte tím projekt ADRY, který skutečně za to stojí. Vstupné na koncert je dobrovolné, výtěžek bude zaslán na konto tohoto projektu. Součástí koncertu bude v prostorách Českého rozhlasu i výstava fotografií z Keni... Více informací najdete zde Info_o_koncertu.doc (32 KB) . Koncert je další akcí na podporu našeho projektu v Itibo, paní doktorky Daniely Fránové z Plzně. Nezištně svoji spolupráci a podporu, nabídla již v začátcích realizace projektu v Keni s opakovanými skvělými výsledky. Moc děkujeme za spolupráci a těšíme se na Vás, pokud najdete čas a zúčastníte se této akce . (17.5.2008) informační leták : Info_o_koncertu.doc (32 KB)

AKTUÁLNĚ: Dostávám dotazy, kam se mohou zasílat DMS zprávy a nebo příspěvky na podporu této potravinové pomoci. Zde je info . Peníze na potravinovou pomoc v uprchlickém táboře lze odeslat na účet: 555444000/0300 v.s. 210, popřípadě lze tento projekt podpořit odesláním dárcovské SMS ve formě DMS KENA na číslo 87777.

12.5.2007 - osmá a nová, devátá zpráva z Itiba "V nedeli jsme se také vratili do uprchlického tabora v Ekerenyo. Meli jsme nakoupeno 8 krabic susenek po 300 kusech a 12 pytliku bonbonu pro deti po 100kusech a několik stovek bananu, které jsme při silnici zkupovali od pouličních prodejcu cestou. Po předchozí zkusenosti s nerizeným davem lidi, jsme si sebou vzali naší Elizabeth a tri kluky, kteří nam obcas v Itibu pomahaji. Kratce po poledni jsme vjizdeli do vesnice a jiz z dalky jsme slyseli „Muzungu, Welcome“. Deti pribihaly na okraj silnice..."

27.4.2008 - sedmá zpráva + fotky "Prave sem, do okoli policejni stanice se v době politickych nepokoju uchylilo téměř dva tisice lidi. Uz z dalky, když jsme prijizdeli do vesnice, bylo videt několik dlouhých rad bílých stanu , které uz zname ze Sri Lanky, kde jsme pracovali tesne po tsunami. I tady byly darem světových humanitárních organizaci. Jakmile jsme odbocili z hlavni silnice na bahnitou cestu podel stanu, sbihali se dospeli i deti okolo auta. Jednu chvili jsme meli problem pokracovat , abychom nekoho neprejeli. No a když jsme vystoupili z auta, to bylo halo. Během chvilicky jsme meli okolo sebe snad stovku spinavych deti..."

21.4.2008 - šestá zpráva + fotky "Zacali jsme pomalu pripravovat odjezd do Nairobi, abychom za velmi aktivni pomoci naseho Velvyslanectví ČR v Nairobi, prevzali zasilku leku a zdravotnického materialu. Spedicni společnost Lagermax , ve spolupraci s KLM a Air France Cargo, nam dala zpravu, ze zasilka odletela směr Nairobi. Moc jsme se tesili, jak si všech 300 kg – 29 krabic prevezmeme na letisti a hned pojedeme zpet. Jenze…Afrika je Afrika a co se zda jednoduche..."

10.4.2008 - pátá zpráva + fotky "Před domkem stal vydeseny mlady muz s rukou v cepici plne krve. S nim prislo ještě pet dalších lidi. No, tak jsme ho nasmerovali do čekárny ambulance, ze hned prijdeme. Na zakrokovem salku jsme pomalu odvazovali namotane hadry na ruce, které byly poradne nasakle krvi. Pak jsme uvideli, co se prihodilo. Čtvrty prst mel rozseknutou kuzi, tretimu chybel nehet i s kouskem nehtového luzka a nejhure dopadl palec. Prvni clanek visel jen asi na pul centimetru kuze a jinak byl od kloubu pricne odseknuty a visel bokem".

4.4.2008 - ctvrta zprava + fotky "Rano jsme obesli všechny budovy, podivali se , jak tady hospodarili skoro 9 mesicu bez přítomnosti „belochu“, tedy „muzungu“. No, abych rekl pravdu, byli jsem docela prekvapeni. Cekali jsme to podstatne horsi. Pomineme-li , ze napr.postele nebyly v rovine a i dalsi vybaveni bylo třeba o kousek posunute, byl na ambulanci a porodnici relativni poradek".

31.3.2008 - treti zprava z Keni + fotky " ....jeste to odpoledne jsme chteli montovat majaky a sirenu, polepit auto napisy, ale byla tak silena bourka a lijakem, ze jsme museli cekat do druhého dne. Rano jsme si privstali a uz v 6 hodin jsme splhali po aute a lepili, sroubovali a tahali draty. Nakonec se vse podarilo v dobrem case a ve 12 hodin auto blikalo, houkalo a bylo polepene. Ve 2 odpoledne jsme vyrazili na dlouhou a umornou cestu do Itiba"...

24.3.2008 - zpráva o odjezdu do Keni na stránkách www.adra.cz, v trochu humorném podání naší tiskové mluvčí Terezky : "Zdravotnická mise v Keni – dobrodružství začíná již před odletem" http://www.adra.cz/adra/cz/press-centrum/clanky/seznam-clanku/zdravotnicka-mise-v-keni-dobrodruzstvi-zacina-jiz-pred-odletem.html

23.3.2008 Reportáž internetové televize z odletu na letišti Praha Ruzyně. Rozloučení před odletem s tiskovou mluvčí Adra ČR, zástupkyní letecké společnosti KLM a zástupcem spediční a logistické společnosti Lagermax, panem Kadeřábkem. http://www.mojetelevize.cz/adra/kopr.php

23.3.2008 - druhá zpráva z cesty : "Tak opět nějaké novinky z horké Afriky. Dostáváme zprávy o tom, jaké je v ČR počasí. My tady zažíváme opravdu krásné africké. Přes den je pořádné horko, myslím, že na sluníčku okolo 40 st. Ve stínu je to příjemnější. Stromy, lemující hlavní silnici krásně kvetou několika barvami. Jedny mají velké, oranžovorudé květy, jiné zase..." pokračování na podstránce.

15.3.2008 - jsme v Keni. První zprávy z cesty najdete v podložce "Cesta - březen/červen 2008" . Děkujeme všem společnostem, firmám a jednotlivcům za podporu, jak materiální, tak finanční. Vaše dary a finance velmi efektivně využijeme při naší práci v Itibo, kde budeme v této třetí fázi projektu budovat zubní ambulanci, ošetřovat zraněné a nemocné a v případě potřeby pomáhat i vnitřním uprchlíkům, kteří utrpěli zranění v důsledku nepokojů a násilností. Opět se pokusíme psát zprávy z cesty, abychom Vám co nejvíce přiblížili místní situaci a naši práci. Ještě jednou děkujeme za podporu a příspěvky DMS.

Tisková zpráva Adra z 11.3.2008 Tiskova_zprava_Adra_CR_11.3.2008.doc (29 KB) - po kliknutí na odkaz se otevře její text.

Naprosto skvělá zpráva, která vyřešila naše starosti s transportem zásilky o větším objemu do Keni. Firma LAGERMAX SPEDICE A LOGISTIKA S.R.O se sídlem v Praze - Ruzyniwww.Lagermax.cz , nám nabídla v rámci humanitárni pomoci přepravu zásilky léků a zdravotnického materiálu do hmotnosti 300kg. Přepravu bude zajišťovat ve spolupráci s leteckou společností Air France a KLM. Tuto nabídku jsme velmi uvítali a po několik dnů intenzívně zásilku připravovali. Nakonec jsme odváželi do skladu této společnosti 29 velkých krabic o celkové hmotnosti 295 kg. S celními dokumenty v Nairobi, ještě před příletem zásilky, nám intenzívně pomáhají zástupci Velvyslanectví ČR v Nairobi, konsul Oto Weniger a další spolupracovníci úřadu. Společnost LAGERMAX SPEDICE A LOGISTIKA S.R.O vznikla v roce 1990 a do dnešní doby otevřela pobočky na letišti Ruzyně, Brně a Senec - Slovensko. Pro zákazníky zajišťuje kompletní logistiku vnitrostátní a mezinárodní přepravy, vč.celního odbavení, kamionovou, námořní a leteckou přepravu. Velmi moc za tuto nabídku pomoci děkujeme !!!

Po delší odmlce z důvodů horečných příprav cesty do Keni se pokusím shrnout uplynulé dny. V průběhu února a začátku března, jsem byli velmi často ve spojení s našimi místními zdravotníky a zástupci Zastupitelského úřadu ČR v Nairobi. S potěšením jsme zjišťovali, že se vyhrocená povolební situace začíná stabilizovat a to byl ten impulz, který nastartoval dost hektické přípravy. V tomto čase jsme oslovili řadu společností a firem, vyrábějících zdravotnický materiál a léky. Některé se ozvaly a zareagovaly s nabídkou pomoci. Již podruhé, v krátké době, nám nabídla společnost Lohmann-Rauscher ze Slavkova u Brna www.lohmann-rauscher.cz zdravotnický materiál o objemu dvou palet, dále pak společnost ZSZ s.r.o www.zsz.cz Praha, nám věnovala několik kartonů sterilního zdravotnického materiálu. Zástupce společnosti Intersurgicalwww.intersurgical.com nám věnovala několik kusů intubačních kanyl i-gel, které jsou absolutní novinkou v zajištění dýchacích cest např.při resuscitaci. Začali jsme tento zdravotnický materiál a léky, které jsme měli ještě z minulých dodávek, kompletovat a balit do krabic. Začali jsme také řešit možný odvoz tohoto materiálu ve větším objemu. Sepisovaly se podrobné seznamy veškerého obsahu krabic, dokumenty pro celníky v ČR a také v Nairobi. Žádali jsme leteckou společnost SN Brussels Airlines www.brusselsairlines.com o možnost povolení nadváhy zavazadel. Vše se nakonec podařilo zkompletovat, zajistit a letecká společnost nám opět vyšla vstříc a povolila celkovou přepravní hmotnost 47 kg na osobu. Na tuto III.fázi projektu odlétá také Jiřina Špelinová, vrchní sestra interní kliniky kardiologického oddělení - Pardubická krajská nemocnice. Odlet byl naplánovaný na 14.3.2008. Rovněž budeme přepravovat školní pomůcky (pastelky, tužky, propisky atd.), plyšové hračky a sladkosti (bonbóny,lízátka atd) pro naše malé pacienty v Itibo, které nám věnovali dárci z Pardubic, Vápenného Podola a různých míst republiky.

Televize NOVA odvysílala v hlavním zpravodajském čase reportáž o operaci Charlese, chlapce s nádorem. Záznam je v jejich archívu na adrese http://www.nova.cz/zpravy/?83c=%7Edomaci%7E&83e=DO28718&ex28718=video-stamgasti-pomohli-africanovi-od-nadoru&play=1 . Děkujeme moc za zájem o příběh a také projekt! (14.2.2008) . Pěkný článek o projektu a další možnosti, jak pomoci. Proklik na http://lukas.faltynek.com/2008/02/14/kena-priprava-humanitarni-mise-pokracuje/ . Děkuji Kláře za článek a hezkým sestřičkám z očního sanatoria v HK .

Skvělá zpráva o spolupráci se školami: V lednu probíhala na základní škole a dvou gymnáziích (Nové Město nad Metují, Dobruška, Náchod) sbírka školních potřeb pro školu Matutu. Tuto sbírku organizovalo studentské sdružení Duhové kuličky (odkaz: http://www.duhovekulicky.snadno.eu). Žáci a studenti darovali celkem pět kilogramů školních potřeb: 200 pastelek, 160 tužek, 87 propisek, kompletní seznam a fotografie naleznete na zde (odkaz: http://www.dk_vystavy.snadno.eu). Všem dárcům děkujeme!

Pro zvýšení naší bezpečnosti při průjezdech územím, kde se ještě mohou vyskytovat nepokoje a násilnosti, kompletujeme výstražná zařízení na naše auto. Sestavu výstažných majáků nám za nákupní cenu zajistila firma RIVA Pardubice ve spolupráci s panem Klempířem, který provedl jejich propojení. Výstražné zvukové zařízení (sirénu záchranných jednotek) nám s 20% slevou poskytla společnost PRIME SAFETY s.r.o z Prahy http://www.prime-safety.com . Tato společnost byla založena v roce 2005 a zabývá se vybavením pro záchranné a bezpečnostní složky tedy policii, obecní policie, armádu, hasiče, záchranné složky, bezpečnostní služby, silniční a asistenční služby. Děkujeme za spolupráci. (12.2.2008)

Skvělá zpráva: Společnost Lohmann-Rauscher s.r.o, se sídlem ve Slavkově u Brna http://www.lohmann-rauscher.cz, nám věnovala darem obvazový a zdravotnický materiál v celkové hodnotě 11.789 Kč. Tento dar se skládá z lékařských rukavic, spec.obvazů pro fixaci zlomenin, spec.materiálu pro ošetřování ran a poranění. Moc děkujeme . (12.2.2008)

Na serveru Aktuálně.cz : Speciál: Vše o krizi v Keni http://aktualne.centrum.cz/zahranici/afrika/clanek.phtml?id=520120

Současná situace v zemi nám hodně komplikuje naše plány se zahájením realizace III.fáze projektu - výstavba zubní ambulance. Ale i přes všechny nepříznivé události, které se v Keni nyní odehrávají , stále intenzívně pracujeme na možnosti odletu a realizaci původních plánů. Ty budou rozšířeny o akutní zdravotnickou pomoc zraněným lidem z okolí, z důsledků nepokojů a násilností. Kontaktovali jsme několik českých výrobců zdravotnického materiálu a také farmaceutické společnosti se žádostí o podporu projektu materiálním darem. Rovněž dojednáváme možnosti leteckého transportu těchto věcí do Nairobi. Věřím, se v brzké době budu psát skvělé zprávy o výsledcích těchto jednání. Dalším, nesnadným úkolem bude zajištění naší bezpečnosti při průjezdu oblastí nepokojů, které jsou téměř na celém úseku Nairobi, Naivasha, Nakuru a Kericho, následně pak v okolí Kisii a přilehlých vesnic. Pokusíme se zajistit doprovod ozbrojených vojáků nebo policie. (2.2.2008)

Z portálu Novinky.cz ze dne 31.1.2008: V Keni byl během týdne zabit už druhý opoziční poslanec. Davida Toa ve městě Eldoert zabil policista. Příznivci opozice pak zahájili pochod na místní policejní stanici. Eldoret současně začali opouštět další příslušníci kmene Kikujů, ze kterého pochází vládnoucí prezident Mwai Kibaki. Bojí se dalších útoků. http://www.novinky.cz/clanek/132118-v-keni-zabili-dalsiho-poslance-opozice-nasili-roste.html

Další informace z médií, které mapují současnou situaci. Z portálu Novinky.cz : 31.1.2008 Povolební protesty v Keni přerostly v etnické čistky. Uvedla to ve středu americké vyslankyně Jendayi Frazerová, která navštívila údolí Rift. Více v prokliku na odkaz http://www.novinky.cz/clanek/132045-v-keni-zuri-etnicke-cistky.html.

Situace v Keni je zatím stále nestabilní. Na mnoha místech západu země stále propukají nové násilnosti. Náš odjezd není možné ještě uskutečnit. Podle včerejších zpráv serveru Novinky.cz : V západokeňském městě Nakuru zahynulo v noci v bojích mezi příslušníky rozdílných etnických skupin obyvatel 16 lidí. Násilí souvisí s prosincovými volbami. Lidé byli zabiti mačetami nebo šípy. (26.1.2008)

V pátek, 25.1.2008, odletěla naše zásilka léků a zdravotnického materiálu do keňského Nairobi, kde ji převezme zástupce Zastupitelského úřadu ČR.

Skvělé zprávy o pomoci projektu pokračují - Akciová společnost PSJ, zabývající se stavební činností, plánuje leteckou přepravu kontejneru se stavebním materiálem a částí mobiliáře pro rekonstrukci českého zastupitelstva v Nairobi. Vedení této společnosti, prostřednictvím paní velvyslankyně JUDr.Fuchsové, nám umožnilo s tímto nákladem přepravit i 7 krabic léků a zdravotnického materiálu pro naše zdravotnické zařízení v Itibo. Hmotnost naší zásilky je 73 kg a její finanční hodnota je 74.880 Kč. Léky opakovaně poskytla zdarma pardubická farmaceutická společnost HERBACOS-BOFARMA a zdravotnický materiál, rovněž zdarma, společnost HARTMANN-RICO. Všem moc děkujeme za podporu a velmi výraznou pomoc. Zásilka bude po příletu uschována na Zastupitelském úřadu ČR v Nairobi, kde si ji po příletu osobně převezmu.

(23.1.2008) Zástupce Adra ČR ,Mgr.Tomáš Knaibl v pořadu ČT 24 o situaci v Keni 22.1.08 http://www.ceskatelevize.cz/vysilani/22.01.2008/208411058060122-09:10-24-pred-polednem.html (od 1.34.40 vysílacího času)

Adra ČR - tisková zpráva k situaci v Keni 21.1.2008 http://www.adra.cz/adra/cz/press-centrum/tiskove-zpravy/seznam-zprav/kena-mesic-po-volbach.html

Další skvělá zpráva: Do našeho projektu a pomoci místním lidem se zapojilo i Hradecké oční sanatorium a Oční optika Panenka v Hradci Králové. Spolupráci iniciovala zdravotní sestra Denisa Sodomková-Mynářová ,která v sanatoriu pracuje. Cílem spolupráce je uspořádání sbírky použitých a nepotřebných brýlí, které budou změřeny, označeny a pak je dovezeme do Keni. Tam budou i nadále sloužit lidem, kteří si je nemohou dovolit. Za vstřícnost k této pomoci děkujeme panu prim.Dr.Horeckému, panu Jiřímu Panenkovi a všem, kdo darem brýlí podpoří tuto pomoc. (21.1.2008)

Informace o situaci v Keni (převzato z www.rozvojovka.cz) 18.1.2008 http://www.rozvojovka.cz/index.php?id=223&idArt=528&PHPSESSID=ebe32bda6dfd32cccb3634668c2e352a

Aktuální zprávy o dnešní situaci v Nairobi 17.1.2008 http://www.novinky.cz/clanek/130934-kenska-policie-strilela-do-demonstrantu.html

Pardubický deník - článek 14.1.2008 http://pardubicky.denik.cz/zpravy_region/kena_20080113.html

Skvělá vstřícnost lidí ... Před pár dny jsem e-mailem oslovil TOP pětku tvůrců a správců nejsledovanějších webových stránek portálu websnadno.cz. Požádal jsem je, zda by mohli na své stránky, v rámci rozšíření informací a současné naléhavé pomoci, umístit nějaký odkaz, nebo proklik na tento projekt. Všichni skvěle zareagovali a tak můžu poděkovat Mgr.Romanu Hanzelovi http://www.romanhanzel.wbs.cz ,Willibaldu Srbovi www.motyl.wbs.cz , rodině Fázíkovýchhttp://www.fazikovi.websnadno.cz , za spolupráci a umístění odkazu a informací. Velmi si toho vážím. Proklikněte na jejich stránky, jsou zajímavé . Děkuji...

Fotogalerie převzatá z agentury Reuters, Pravda.sk. http://spravy.pravda.sk//foto.asp?galerie=Kenaponasilnostiach (8.1.2008)

Děkuji moc všem, kteří rozesílají v rámci své e-mailové pošty odkaz na tyto webové stránky, případně zasílají DMS. Velice nám pomáháte v informování o tomto humanitárním projektu, ale také zasláním DMS přímo pomáháte nejpotřebnějším. Za tyto peníze bude nakoupený zdravotnický materiál a léky pro ambulaci v Itibo, která poskytuje pomoc i lidem z oblastí postižených konfliktem. (8.1.2008)

Násilí v Keni, hrozící přerůst v etnický konflikt, si vyžádalo už šest set obětí. Čtvrt miliónu obyvatel země navíc muselo opustit své domovy. V pondělí ale svitla naděje, vůdce opozice Raila Odinga souhlasil s rozhovory. Podle keňského prezidenta Mwaie Kibakiho by se mohly konat v pátek http://www.novinky.cz/clanek/130148-kenska-opozice-odvolala-demonstraci-chce-jednat.html 7.1.2008

Aktuální zpráva 6.1.2008 Zemí zmítá násilí, lidé umírají hlady V Keni už je první konvoj humanitární pomoci Světového programu pro výživu (WFP), který pod policejní ochranou opustil keňský přístav Mombasa a míří do města Eldoret a do Nairobi. Dvacet kamionů převáží 670 tun potravin, jež by měly vystačit na nakrmení 70 000 lidí po dobu dvou týdnů. OSN už varovala, že v nepokoji tvrdě postižené západní části Keni hladovějí téměř všichni uprchlíci a několik dětí už hlady zemřelo. Podle humanitárních pracovníků potřebuje pomoc odhadem 250 000 lidí, kteří museli opustit domovy při vlně povolebního násilí. Nevládní organizace varují před humanitární katastrofou, která zemi hrozí. Zatímco humanitární pracovníci odhadují počet těch, kdo potřebují pomoc, na 250.000, vysoký činitel OSN v Nairobi, kterého cituje zpravodajský server BBC News, hovoří až o půl milionu Keňanů potřebujících naléhavě pomoc. http://www.novinky.cz/clanek/130064-kenska-opozice-odmitla-spolecnou-vladu.html

Pardubický deník - článek http://pardubicky.denik.cz/zpravy_region/kena_20080104.html

(6.1.2008) Rádio Česko s ředitelem ADRA ČR o situaci v Keni Audio_archiv_-_Radio_na_prani__Cesky_rozhlas_.mht (272 KB) ze dne 4.1.2008 v 10.16hodin

(4.1.2008) Video z místa nepokojů (převzato) http://www.youtube.com/watch?v=KCq5dp14Joc&feature=user, http://politics.nationmedia.com/vids.asp?v=2VbgGqYu5d4

(3.1.2008) Adra ČR reaguje na situaci v Keni - tisková zpráva TZ_-_Kena__humanitarni_pomoc_ohrozena.doc (63 KB) Pokud Vás náš projekt v Itibo zaujal, pomozte nám prosím, v této krizové situaci. Předpokládáme zvýšenou potřebu zdravotnického materiálu a léků, které budeme muset po příletu v místě zakoupit pro ošetřování zraněných. Zasláním SMS zprávy ve tvaruDMS KENA na číslo 87777 obdržíme od Vás 27Kč. Nebo můžete využít sbírkový účet 555 444 000 / 0300 VS 200 . Předem Vám děkujeme za solidaritu s nejchudšími lidmi, kteří doplácejí na politiku země. Společně s Vámi se snažíme pomáhat a zatím se nám daří . (3.1.2008)

Situace v zemi se zhoršuje. V některých městech západních oblastí propukají etnické čistky. Včera jsem kontaktoval Velvyslanectví ČR v Nairobi a požádal o informace z oblasti Nyamira, kde se nachází i naše Itibo. Podle zprávy pana Drozdeka, Itibo se nachází v krizové oblasti. Další informace o vývoji situace budu aktualizovat. Předběžně plánovaný odlet v průběhu měsíce ledna bude zřejmě odložen. (2.1.2008)

Bezpečnostní situace v Keni se komplikuje. Při povolebních protestech zemřelo přes 100 lidí, většinou na následky střelných zranění. Více na http://zpravy.idnes.cz/povolebni-nasili-si-v-keni-vyzadalo-uz-124-mrtvych-fb0-/zahranicni.asp?c=A071231_130617_zahranicni_cen , http://www.novinky.cz/clanek/129724-v-keni-pri-povolebnich-protestech-zemrelo-pres-sto-lidi.html . Podle aktuálních zpráv se tyto protesty vyhýbají oblastem, kde máme zdravotnické zařízení Itibo. (31.12.2007)

Naším plánem pro rok 2008 je vybudování zubní ambulance ve zdravotnickém zařízení Itibo, zajištění mobilního zdravotnického týmu a zahájení spolupráce se studenty medicíny a SZŠ. Potřeba zubní ordinace vychází z našich pracovních pobytů na ambulanci. Velmi často přicházejí děti i dospělí se zubními problémy, které se mnohdy změní za mnohem komplikovanější, jako jsou abscesy, infekce apod. Do nejbližší zubní ordinace v nemocnici Kisii nebo Kericho je 50km. Mobilní zdravotnický tým opět vychází ze zkušeností. Velmi často přicházejí naši pacienti až ze vzdáleností 10-15km. Matky nosí své děti na zádech. Na ambulanci jim poskytneme ošetření a na další kontroly, nebo převazy opět docházejí. Náš zdravotnický tým bude tzv.hvězdicově vyjíždět po spádové oblasti, provádět převazy, kontroly zdravotního stavu a léčit imobilní pacienty v místě jejich vesnice, domku, chýše. Dalším cílem našeho projektu je spolupráce a fyzické zapojení studentů medicíny a studentů středních zdravotnických škol. Ti by v rámci svých výjezdů pracovali na ambulanci, seznamovali se s problematikou zdravotnické péče ve zcela odlišných podmínkách, zajišťovali mobilní zdravotnický tým a na spádových školách přednášeli osvětu prevence velmi nebezpečné malárie, HIV/AIDS a dalších chorob. Vážení přátelé, pokud se Vám projekt v Itibo líbí a naše dosavadní činnost Vás přesvědčila o jeho smysluplnosti, velmi se těšíme na Vaší spolupráci . V první řadě se samozřejmě jedná o zajištění financí na jednotlivé fáze projektu. Uvítáme spolupráci se společnostmi, firmami a organizacemi, které by byly ochotny věnovat finanční dar (vystavíme darovací smlouvu na odpis z daní). Dále je možné využít služby DMS, kdy přes zaslanou sms zprávu obdržíme pro projekt 27 Kč (viz.info výše). Uvítáme rovněž spolupráci s výrobci léků a zdravotnického materiálu pro naši ambulanci. Společně jsme už hodně dokázali , děkuji Vám za pomoc . . . Firma Chirmax věnovala našemu projektu věcný dar, šicí materiál pro ošetřování zraněných a nemocných. Celková hodnota tohoto daru je 38.743 Kč. Velice děkujeme za Vaši opakovanou spolupráci. V současné době vyrábí firma Chirmax vstřebatelné i nevstřebatelné šicí materiály na úrovni světové konkurence.

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti