Upravit stránku

Cesta únor - březen 2015

Představení týmu

Medici a lékaři

MUDr. Kamila Blechová, Hanka Kaprálková, Lukáš Malý, Kateřina Prokešová, Martina Bednářová, Olga Špátová (režisérka, která přišla tentokrát bez kamery pomáhat)

Zprávy

21.2.2015
Dobrý den přátelé, nějak nestíháme, máme tady hodně práce a tak informace od nás trochu váznou. Budeme se snažit vše napravit. Aktuálně je nyní velký výskyt cholery cca 50km, podle místního zdravotního úřadu asi 20km od nás. Zasahují tam Lékaři bez hranic a keňský Červený kříž. Podle včerejších zpráv je přes 700 nakažených a asi 10 mrtvých. Lékaři ze zdravotního úřadu nám přivezli informace, jak se chovat při přijetí nemocných s tímto onemocněním. No, budeme doufat, že se k nám cholera nedostane...není o co stát..

25.2.2015
Dobrý den, přátelé.
Tak po delší době přikládáme nějaké fotky z našeho Itiba. Všechny nám vyfotila Olga Špátová, naše kamarádka, skvělá dokumentaristka a úžasný člověk. Od minulé návštěvy Itiba, kdy tady s námi strávila nezapomenutých 6 týdnů a pro HBO natáčela celovečerní dokument Daleko za sluncem se po roce do Itiba vrátila. Tentokrát bez kamery a ochotna přiložit ruku k dílu. Skvěle se zapojila do práce na zubní ambulanci, kde s naší stomatoložkou ošetřují mnoho pacientů denně. Účastní se mnoha ošetření na ambulanci a oper.sálku a je ochotna kdykoliv pomoci. Takových lidí si velmi vážíme, kteří obětují své pohodlí a ač nejsou se zdravotnictvím přímo spjati, zapojí se a pomáhají :-). Přátelé, právě vypnuli proud, tak rychle nahrávám fotky, aby nám "nezdechl" laptop :-). Tak zase někdy na viděnou...

28.2.2015
Dobrý den, přátelé. 
Moc vás zdravím z Itiba. Čas v Africe plyne jako voda, den za dnem utíká a pomalu se chystá odjezd druhé skupiny lékařů a Olgy. V posledních dnech se nám trochu "roztrhl pytel" se závažnými stavy. Některé z nich jsme schopni vyřešit u nás, jiné musíme odvézt do Nyamira Hospital. Nicméně tým, který zde mám je skvělý, neúnavně pracuje přes den na ambulanci, zubním a obvykle večer i na porodnici. No a jak se říká "Alkohol je metla lidstva", tady to platí dvojnásob. Místní si "vaří" cosi a z čehosi alkoholický nápoj, který jim oblouzní mysl a pak se s nimi skoro každý večer setkáváme na ambulanci. Buďto spadnou, nebo jim při napadení někdo uštědří pár ran mačetou. Nemůžu opět zapomenout na Olgu Špátovou, která s námi prožívá všechny příběhy, jak veselé, ale i smutné, odehrávající se v Itibo. Někdy je tolik práce, že jsme vděčni za pomoc, kterou nám při ošetřování pacientů poskytuje. Ale její "domovská základna" je na zubní ambulanci a vypadá to, že se nám pomalu "rodí" nový stomatolog :-). Olgo, že se k nám budeš i nadále vracet ... :-) :-). 
Tak konec řečí a už raději budu nahrávat fotky, abychom vám ukázali, co je zde nového. Očima a foťákem Olgy, uvidíte nové pohledy na okolí , které jsou pro nás všední záležitostí a mnohdy přehlížíme krásu detailu. 
Jo, ještě si neodpustím informaci o počasí...stále neprší, voda není, šetříme s ní kde může, ale začíná opravdová krize. Zatím to nevypadá na lepší zítřky. A co cholera? Ta se taky úspěšně rozvíjí. Před pár dny jsem dostal zprávu z naší ambasády v Nairobi (skvělá spolupráce za níž jsem moc vděčný), že je již 900 nakažených a 14 mrtvých. K nám zatím toto onemocnění nedorazilo. A už dost...!

2.3.2015
V Itibo se teď opravdu daří. Nejen , že nemáme vodu, ale přestala fungovat i vodní pumpa, co byla ve studni. Když ji vytáhli, tak byla spálená a olej z ní vytekl do studny. Takže nás čeká nákup nové a velká instalace. A aby toho nebylo málo, v noci nám v domečku začala smrdět pojistková skříň, tak jsme vše vypnuli a čekali dnes na elektrikáře. Když ji rozdělal, tak tam byly ohořelé kabely a hlavní jistič byl očouzený. Asi jsme byli před vzplanutím :-(. Zítra přivezou novou pojistkovou skříň, kterou snad rychle nainstalují. Ach jo, když se daří, tak se daří...

8.3.2015
Dobrý den, přátelé. 
Tak po delší době přidávám opět nové fotky Olgy Špátové, které mi před svým odletem ještě předala. Olga po třech týdnech odletěla domů a nám se moc stýská. Právě jsme v Nairobi, za pár hodin odlétá do ČR druhá skupina a po několika hodinách čekání zase přilétá třetí a poslední skupinka odvážlivých lékařů :-). Už se na ně těším.
Další fotky z naší práce budou snad následovat :-).

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti