Upravit stránku

Cesta únor - březen 2014

Tým našich zdravotníků a filmařů

Náš tým

  • filmová režisérka Olga Špátová
  • zvukař Petr
  • MUDr. Markéta Hrubá - stomatoložka
  • MUDr. Zuzana Balogová a student LF Masarykovy univerzity v Brně - Jakub Kazda
  • MDDr. Jeník Mikulecký - stomatolog
  • MUDr. Šárka Karlová - stomatolog
  • staniční sestra ARO - Zuzka Hanková

Zpráva č. 1.

Za pár dnů přiletěla další skupina zdravotníků. Někteří z nich již po několikáté mají zkušenost s naším itibským prostředím – stomatoložka Šárka Karlová už 3x, druhá stomatoložka Markétka Hrubá 2x, ORL doktorka Zuzka Balogová 3x a pak nováčci skupiny – ARO staniční sestra z nemocnice v Liberci Zuzka Hanková a student medicíny z Masarykovy univerzity v Brně, Jakub Kazda. Zvukař Petr odletěl v průběhu prvního týdne za svými povinnostmi domů, což je velká škoda, protože byl pro všechny i skvělý společník .

Druhý tým zvládá ambulanci také zcela bravurně, zubní ambulance jede na plné obrátky. Preventivní vyšetření dětí ze školy v Nyamanchania , které jsme už před rokem započali, jsme rozšířili ještě o jednu školu nedaleko z Itiba a tak například dnes se sešlo na zubní prohlídku přes 80 dětí. Nejprve je vyšetření, zapíše se zda dítě má kaz či nikoliv a pak odpoledne přicházejí jen děti na ošetření – extrakci , nebo výplň. Takto náš stomatologický tým „jede jako kuna“ , jak s oblibou říkáme .

Před dvěma dny jsme měli ranní porod, který byl velmi rychlý. Stále nic, nic, rodička odpočívala na porodním stole, Joseph si tam v klidu chystal nějaké věci na porodním sále a já vedle pral naše soukromé a služební prádlo. Zuzka šla do ambulance pro doppler, aby se zkontrolovaly ozvy dítěte a mezitím Joseph kříčí, že rodíme. Rukama spíše dítě vracel zpět, když už mělo hlavičku venku , než ho rodil. Během pár vteřin už bylo dítě venku a já si nestihl ani navlíknout rukavice a už jsem stříhal pupečník . To byl fofr . Po pár hodinách spokojená maminka odjížděla na motorce domů. Ale občas se i nejjednodušší věci pořádně komplikují a tak ji přivezli ve tři hodiny ráno s bolestmi hlavy a vysokým krevním tlakem. Naši zdravotníci ji vyšetřili, přijali na lůžko a podali léky. Za hodinu nás budí, že je stav velmi vážný. Maminka měla Eklamptický záchvat , což je velmi závažný stav, ohrožující ji na životě. Podávali jsme léky proti křečím, napojili ji na přístroje co máme a stav ještě v noci konzultovali s našimi odborníky v ČR. Bohužel naše lékové možnosti jsou velmi omezené a tak se vymýšleli různé varianty. Nakonec se nám podařilo krevní tlak stabilizovat. Na porodnici jsme vytvořili takovou malou JIP jednotku, kde to pípalo, hučelo a foukalo, jak jsme ji měli na kyslíku. Naši zdravotníci se ani na minutu nehnuli od lůžka a neustále sledovali stav a vývoj. Podle toho reagovali na výkyvy hodnot. Odpoledne jsme museli řešit kojení dítěte, které nešlo od matky v této fázi využít. Tak se Jakub s Olgou rozhodli, že pojedou na motorce shánět náhradu mateřského mléka do místních obchodů. Objeli asi 10 lékáren a obchůdků a až nakonec v Nyamiře, městě vzdáleném asi 30km, sehnali od Nestllé náhražku co potřebovali. Na mléko jsme se všichni složili ze svého, protože rodina nemá peníze a tyto náhražky jsou pro ně naprosto nedostupné. No a pak už dítě pomalu injekční stříkačkou dostávalo mléko po kapkách. Zdravotní stav maminky se v průběhu noci upravoval, už komunikovala a její krevní tlak zatím (abych to nezakřikl) držíme na skvělých hodnotách. Zuzka z ARO Liberec odvedla skvělou práci u lůžka a když vše kolem začalo pípat a hučet, tak byla ve svém živlu . Všichni naši zdravotníci se podíleli na záchraně a výsledek se dostavil . Zatím máme mladou maminku stále na monitoraci a věříme, že se už bude stav jen zlepšovat.

Tak to je trochu z naší práce. Omlouvám se za obšírnost, ale shrnout několik týdnů do malého odstavce moc nejde . Jo a počasí… je horko, někdy takové dusno, že ani ptáci nelétají a chodí pěšky . Dešťů jsme se dočkali jen tak na prstech jedné ruky a stále bojujeme s vodou. Teče trochu ráno a pak večer. No to jsou fronty na sprchu v koupelně . Mnohatisícová roj včel je nám vrátil pod středu našeho domku, ale opakovanou eliminací jsme nakonec zvítězili . Už nemáme ani jednu . Mějte se pěkně a posíláme pozdravy .

Aleš

Fotogalerie z cesty

zpráva č. 2.

Dobrý den, přátelé. Opět zdravíme z naší malé nemocnice v Itibo. Hlavní zpráva několika týdnů… Šárko, Olgo, bude to drsné, omlouvám se . Včera nám začala téci voda a všichni jsme se mohli osprchovat i dnes ráno…

Od předchozí zprávy se tak nic moc mimořádného neudálo. Ambulance si běžela svým životem, sem tam nějaký porod a hospitalizovaní pacienti. Režisérka Olga nám zpestřovala naši práci okolo pacientů svým skvělým humorem, náladou, která vždy potěšila a rozveselila a také svým filmovým , nebo kuchařským uměním. Že umí dělat skvělé a vysoce hodnocené filmy, to je jasné, ale že skoro obden pekla „vlhkou buchtu“ s drobenkou, to je už pořádný kumšt . Na fotkách, které jsem dnes pověsil na web, jsou nějaké záběry z jejího natáčení. Bohužel se musela obejít bez svého zvukaře Petra, který odletět domů z důvodu další práce v televizi. No, samozřejmě nám chyběl i jako společník a skvělý bavič, ale nedá se nic dělat, natáčení probíhalo dál bez něho. Nicméně už naše slavná věta :“Petře, kde máš svoji bobřici“, v nás zůstala na věky .

Olga nakonec dostála svým představám o záběrech , které si včera odvážela do ČR. Ano, bohužel už jsme ji odpoledne, s naší druhou stomatoložkou Šárkou, odváželi do Kisumu na letiště, odkud obě odlétali do Nairobi a pak přes Dubaj do Prahy. Ve svých záběrech měla jak narození, tak i smrt, emoce příbuzných, pacientů, ale i nás ošetřujících. Poznala skvělé lidi mezi naším personálem, pacienty a i mezi běžnými lidmi, které potkávala na ulici. Ve svém filmu se také Olga pokoušela zachytit krásnou přírodu v okolí Itibo , čajovníkové plantáže a keňskou zvířenu. My jsme zase v ní poznali skvělého člověka, bez hvězdných manýrů , velmi skromného a empatického k naší práci a i k pacientům. Věřím, že naše přátelství potrvá.

Před jejich odjezdem jsme náš tým v Itibo posílili o mladého stomatologa Jeníka Mikuleckého, který zde bude pracovat do 29.3. a pak s poslední, třetí skupinou, poletí zpět domů. Tak to je pár našich Itibo News, těšíme se na další zprávy, které vám budeme zprostředkovat. Mějte se pěkně, posíláme pozdravy od rovníku.

Aleš

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti