Upravit stránku

Cesta červenec - srpen 2014

Představení týmu

Pracujeme v oslabení

Lukáš Malý (student 3.LF UK Praha) , Aleš Bárta (manažer projektu)

Zprávy

30.7.2014
Jsem na cestě z Nairobi do Itiba (nějakých 380 km) a zastavil v Nakuru na kafe a polívku :-), abych si trochu odpočinul. Po několika letech, na doporučení kamarádky Danči z NBO, zase jedu po původní trase (NBO, Naivasha, Nakuru, Kericho, Ikonge, Itibo), tak uvidíme, jaká bude dál. Zatím je dobrá. 
Nyní sedím v jednom z nejluxusnějších hotelů ve městě ...tedy taková trochu naleštěná bída, jak náš kamarád občas říká :-), ale je tady skoro 90% Číňanů...něco je špatně v této zemi...

31.7.2014
Tak mám za sebou dopravní nehodu...auto a motorka. Přivezli k nám zraněného - otevřená zlomenina bérce s masivním krvácení a pořádná rána na hlavě, naštěstí je lebka v pořádku. Oběd se bude konat až nyní :-( Teď se řeší, kde jsou schopni operovat osteosyntézu (dávat železa). Chybíte mi tu, mí studentíci a lékaři :-)...Kristýnko, Milane...

1.8.2014
Zase se dařilo na ambulanci...mladá žena zkopaná manželem po celém těle a ještě ji nutil aby stála bosýma nohama na rozpáleném dřevěném uhlí. Plosky nohou byly jedna veliká bula plná vody. Hrůza...
Dělat repozici vyhozeného kolene bez anesteziologa, jen v Tramalu i.v. je velká prasárna, ale během chvilky se zadařilo :-). Už se těším na svůj tým, který za pár dnů tady bude i s anesteziologem :-)

6.8.2014
Dobrý den, přátelé. Tak přikládám pár fotek, aby jste viděli, že se tady opravdu neflákáme. Díky zkušenému studentu medicíny, který na pár dní přijel z Ugandy a pracuje na ambulanci a porodnici, mám čas rozvíjet své sny a záměry :-). No, posuďte sami, jak nám to v té Africe jde :-). To vše díky skvělým lidem, sponzorům a dárcům finančních prostředků, kteří nám na Itibo přes humanitární organizaci Adra ČR přispívají. Mooooc děkuji :-). 

V budoucnu snad budou polohovací postele, nyní jen zvedáme klikou díl pod hlavou. Teď šetřím peníze na operační stůl na sál. Pěkný den do ČR a všem našim kamarádům a známým. 

12.8.2014
Dobrý den, přátelé. Tak zase přikládám pár fotek z naší práce, něco málo z okolí Itiba a z naší milé návštěvy, kterou jsme zde měli. 

Pracujeme v nestandardním oslabení - Malý Lukáš, student 3.LF UK Praha, který má poměrně velké zkušenosti z Ugandy, kde spolupracuje s organizací Shalom for Uganda. Jeho cesta do Itiba se dost dlouho plánovala, až se podařilo, že nakonec přijel. No a práce zde má více než dost. Asistoval u třech porodů, u několika operačních úrazových výkonů a některé chir.výkony sám prováděl (šití sečných ran atd.). Já mezitím můžu pracovat v nové budově lůžkové části a postupně zařizovat a vymýšlet uspořádání JIP a oper.sálu :-), za což jsem moc rád.

Jinak je zde neskutečná zima. Už od pozdního odpoledne je kolem 15ti stupňů, fouká studený vítr a každý den odpoledne a v noci leje. Velmi vydatné deště doprovázejí bouřky, kdy se nebe doslova otevírá. Takže přátelé, pokud si myslíte, že se v Africe ohřejeme, tak to fakt ne. Večer klepeme kosu u čaje v kuchyni a ani nechodíme ven, protože by to bylo na svetr, tepláky a snad i kozačky :-). Prostě hnus, co vám budu povídat. Ani nevíte, jak závidíme teplo v ČR.
Pravidelně sledujeme vývoj situace ohledně eboly a zatím jsme naštěstí hodně daleko od tohoto obrovského problému. 
Tak to je z pár zpráv z Itibska .-), mějte se krásně a zase příště.

15.8.2014
Přátelé, moc zdravím z Nairobi. Včera jsme v pořádku dorazili z Itiba, asi po 8 hodinách cesty, z části pořádným bahništěm, pak naštěstí už po silnici :-). Student medicíny 3.LF UK Praha, Malý Lukáš který 14 dní u nás skvěle pracoval, ráno odjel autobusem zpět do ugandské Kampaly a já za chvíli pojedu na letiště pro své přátelé a lékaře, kteří budou měsíc v Itibo pracovat jako fretky :-). Kubášek Josef, Radek Hippmann Boris Oniščenko a paní doktorka z ARO VFN Praha - Katka Koudelková. Postupně budou přistávat. Pepík letí přes Praha - Frankfurt - Brusel - Bujumbura - Nairobi, ostatní přes Praha - Istanbul - Nairobi. Takže za necelé tři hodiny budeme pohromadě :-). Už se těším na novou posilu :-).

 

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti