Upravit stránku

Cesta březen - duben 2019

Představení týmu

vezmeme to od střechy ambulance zleva - Stanislav Povýšil a Honza Veselý, na zadních dveřích visí Markéta Holubcová a dole, v přízemí, máme MUDr. Lukáše Malého, Dušana Pipka, Barboru Zapletalovou, Petra Michenku a Filipa Hrdličku, který je vystudovaný fyzioterapeut a nyní ještě studuje všeobecnou medicínu. 
Tak a toto je náš celý tým, který již druhým týdnem odvádí v Itibo skvělou práci :-). 

1.4.2019

Dobrý den z Itibo, přátelé.
Čas běží jako voda a tak se opět, mílovými kroky, přiblížil náš odjezd z nemocnice. Uklízíme domeček a připravujeme jej pro další skupiny, které přijedou za pár měsíců. S letní skupinou přichází mnoho nových změn...třeba to, že jako vedoucím skupin přijede MUDr. Lukáš Malý. Jsem moc rád, že se mnoholetá příprava těchto změn konečně dotáhla k úspěšnému konci :-).
Skupinka mediků s fyzioterapeutem Filipem a doktorem Lukášem, byla opravdu skvělá. 3.LF UK opět ukázala a přesvědčila nás, že vědomosti a odbornosti získané na fakultě jsou jen jednou součástí péče o pacienta. Jejich přístup k nemocným, projevená lidskost a empatie, které předávali při ošetření, se staly samozřejmostí. Na průbězích léčby, měl tento pozitivní přístup velmi pozitivní vliv.
Ještě jednou moc děkuji za vaši odvedenou práci. Budete skvělí lékaři :-). 
Přikládám krátký časosběr průběhu ošetřování těžce popálené holčičky, o kterou náš tým starostlivě pečoval (video dostupné pouze na Facebooku).
Moc děkujeme Standovi Povýšilovi za krásné fotky, které nám udělal a Dušanu Pipkovi, za vytvoření tohoto videa.
Fotografie a video bylo schváleno zákonným zástupcem holčičky/matkou a rovněž schváleno pro použití na FB a dalších veřejných prezentacích.

1
2
3
4
5
6
7

22.3.2019

Dobrý den, přátelé.
Tak se opět, po delším čase, hlásíme z naší malé "Adří" nemocnice v Itibo. Odmlka nebyla způsobena naším zaviněním, nýbrž nějak se zhoršující kvalitou internetového připojení a signálu.
Skvělou skupinu našich zdravotníků, která odletěla před pár týdny domů, vystřídal nový tým nadšených mediků, fyzioterapeut/medik a lékař, pro kterého cesta do naší nemocnice není ničím novým a který je zároveň vedoucím skupiny. Všichni jsou z 3.LF UK, se kterou má nemocnice v Itibo velmi dobrou spolupráci a jejíž studenti několikátým rokem podporují náš projekt a aktivně se podílí na rozšiřování zdravotní péče v Itibo. 

 

Ještě jednou dobrý den, přátelé.
Využívám cestu do vzdáleného města Kisumu, kam jezdíme pro léky a další potřeby do ambulance. V jedné kavárně je poměrně rychlý internet, tak zde odesílám zprávy a fotky, aby jste viděli, jak si v Itibo počínáme. Omlouvám se za mírné zahlcení, ale pak už to zase asi nepůjde, až v Nairobi :-).
Jak to standardně bývá, po příletu skupiny si na letišti v Nairobi dáme všichni kávu a domlouváme plán na cestu. Pak se nakládají kufry a batohy, které jsou naplněny po okraj, jak osobními věcmi našich zdravotníků, tak samozřejmě i zdravotnickým vybavením a potravinami, abychom v té naší divočině nezemřeli hlady :-). Cesta do Itiba je dlouhá a náročná, proto se zastavujeme na noc v polovině trasy v kempu, přespíme a pokračujeme následující den. Ale i tak, téměř vždy, dorazíme do Itiba po setmění. Cestou ještě nakupujeme pitnou vodu v barelech, další potraviny a od místních prodejců při silnici zeleninu a ovoce. Naše lokalita v Itibo neposkytuje ani základní sortiment potravin, abychom nakupovali v místě. 
Po příjezdu a přespání, máme na terase informační hodinku, kdy seznamujeme nové členy týmu s chodem ambulancí, bezpečností a dalšími specifiky při práci s pacienty. Velký důraz klademe na osobní ochranu při práci s krví a biologickým materiálem, aby nedošlo k nějakému poranění personálu. No a pak už se jen sterilizuje - jak na sále nástroje, tak i na ambulancích převazový materiál a doplňují léky. To nám většinou zabere celý den, při chodu všech oddělení nemocnice. V závislosti na příjezdu do Itiba, chodí naši studenti jak do adventistické modlitebny, tak i do katolického kostela na mši. Místní si toho nesmírně považují, že se také zajímají o jejich civilní život a prožívají s nimi chvíle, na které se těší celý týden. 
Práce na ambulanci je od prvních dnů hodně. Asi před rokem jsme zapojili zdravotnické zařízení Itibo do sítě NHIF, které umožňuje ošetřovat pacienty, kteří mají pojištění. Tím se nám zvedl jak počet pacientů, tak i porodů. I na ně se vztahuje toto pojištění a rodičky neplatí v hotovosti nic. V průběhu předchozích dnů jsme měli mnoho případů, některé z nich byli i závažné. Tradičně několik bezvědomí, způsobených nízkou hladinou cukru v krvi (glykémie 1,3 a 0,6 !!) při požití místního alkoholu Changa. Dále pak Dr. Malý, zkušený internista, řešil s mediky urputné hypertenze,které se nechtěly pohnout ani o píď, mnoho kožních a drobných chirurgických případů. Nyní máme v ošetření mladou dívenku, kterou matka přivezla na motorce s rozsáhlými popáleninami na těle od horkého čaje. Denně děláme převazy na velkém sále, v premedikaci a snažíme se být co nejšetrnější. Její stav se pomalu zlepšuje a popálené plochy se začínají hojit. 
Náš fyzioterapeut Filip, také nezahálí. Buďto pracuje ve skupině s mediky, nebo samostatně, jako odborník na fyzio. Pracuje s pacienty, trpícími chronickými bolestmi zad, kloubů, nebo po sundání sádry při zlomenině. No, občas přijde trochu rozladěný, když jim vysvětluje, jak budou doma cvičit a protahovat se a pak se zeptá, zda to pochopili. Občas tato otázka zůstane otevřená :-) :-). 
Přátelé, tak to je v rychlosti pár info z naší práce v Itibo.
Ještě důležité doplnění: Veškeré fotografie, které publikujeme, jsou s VÝSLOVNÝM svolením samotných pacientů, nebo jejich rodiny. Rovněž máme svolení i od studentů této stáže, že jejich tváře můžeme publikovat. 
Mějte se pěkně, moc vás zdraví tým 3.LF UK a moje maličkost :-). Tak zase někdy na písnutou :-). Aleš

1
2
3
4
5
6
7

Tento web využívá cookies

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Zobrazit podrobnosti